Reprezentacija Japana zasluženo se plasirala u osminu finala nakon ubedljive pobede nad Danskom od 3:1 u trećem kolu grupe E na Mundijalu. U drugoj rundi „zemlja izlazećeg sunca“ odmeriće snage sa Paragvajem, dok će Holandija, koja je zabeležila sve tri pobede u grupi E, igrati sa Slovačkom koja je zauzela drugo mesto u grupi F.

Najbolji igrač susreta u Rustenburgu Honda doveo je svoj tim u vodstvo u 17. minutu nakon dobro izvedenog slobodnog udarca. On je šutem sa oko 20 metara poslao „jabulani“ u golmanov ugao koji se našao na „krivoj nozi“. Na sličan način Japanci su udvostručili vodstvo u 30. minutu, ali je gol iz „slobodnjaka“ ovaj put postigao Endo. Kao i kod prvog gola, sa otprilike iste razdaljine, on je loptu preciznim udarcem plasirao u mrežu Sorensena.

Svesni da ih samo trijumf vodi u osminu finala, Danci su odlučno krenuli prema golu protivnika, ali ih je neefikasnost koštala boljeg rezultata, kako na meču, tako i na celom šampionatu. Jedini pogodak na meču Danci su postigli nakon „čudnog“ jedanaesterca dosuđenog u 80. minutu nakon prekršaja nad Agerom. Golman Kavašima najpre je odbranio šut vremešnog Tomasona, ali se „jabulani“ još jednom odbio od rukavica pravo do danskog napadača koji je konačno uspeo da zatrese mrežu. Međutim, slavlje je kratko trajalo nakon što je igrač susreta Honda driblingom prevario odbranu Skandinavaca, izbio na pet metara od golmana, a onda nesebično asistirao Okazakiju koji je pogodio praznu mrežu.

U drugom susretu večeri Holandija je zabeležila i treću pobedu u grupi E savladavši Kamerun sa 2:1. Meč je otvoren šutevima iz daljine, da bi najbolji igrač susreta Robin van Persi najpre šutirao pravo u golmana Kameruna, a potom se u 36. minutu posle akcije sa Van der Vartom i Kajtom upisao u listu strelaca. Nadu Kamerunu da će osvojiti makar bod na Mundijalu vratio je Eto pogotkom iz penala, ali je ona brzo ugašena. U igru je ušao oporavljeni Roben i sa 25 metara pogodio stativu, lopta se odbila pravo na nogu Huntelaru koji ju je u 84. minutu sproveo iza leđa Sulejmanua.

DANSKA – JAPAN 1:3 (0:2)

Strelci: Tomason 81. – Honda 17, Endo 30, Okazaki 88. Grad: Rustenburg. Stadion: Rojal Bafokeng. Gledalaca: 27.967. Sudija: Džerom Dejmon (Južna Afrika). Žuti kartoni: K. Poulsen, Kroldrup, Bendtner (Danska), Nagatomo, Endo (Japan).

Danska: Sorensen, K. Poulsen, Ager, Jakobsen, Tomason, Jorgensen (od 34. J. Poulsen), Bendtner, Kalenberg (od 63. Eriksen), Kroldrup (od 56. Larsen), S. Poulsen, Romedal.

Japan: Kavašima, Abe, Komano, Tulio, Nagatomo, Endo (od 90. Inamoto), Macui (od 74. Okazaki), Okubo (od 89. Kon), Hasebe, Honda, Nakazava.

KAMERUN – HOLANDIJA 1:2 (0:1)

Strelci: Eto 65. (p.) – Van Persi 36, Huntelar 84.

Grad: Kejp Taun. Stadion: Grin Point. Gledalaca: 63.093. Sudija: Pablo Pozo (Čile). Žuti kartoni:Kujt, Van der Vart, Van Bronkhorst (Holandija), Nkulu, Mbia (Kamerun).

Kamerun: Sulejmanu, Asu Ekoto, Nkulu (od 73. Song), Song, Nguemo, Džeremi, Eto, Makun, Bong (od 56. Abubakar), Čupo-Moting (od 72. Idrisu), Mbia.

Holandija: Stekelenburg, Heitinga, Matijsen, Van Bronkhorst, Van Bomel, Kujt (od 67. Elia), De Jong, Van Persi (od 58. Huntelar), Snajder, Bularuz, Van der Vart (od 73. Roben).