Ni ponovljeno veštačenje o uzroku smrti istražnog sudije beogradskog Okružnog suda Nebojše Simeunovića, nije dalo odgovor o uzrocima njegove pogibije. Naime, Vojnomedicinska akademija dostavila je juče beogradskom Višem tužilaštvu nalaz sudskih veštaka medicinske struke u kome se ističe da je telo pokojnog istražnog sudije beogradskog Okružnog suda predugo stajalo u vodi, zbog čega nije bilo moguće utvrditi uzrok njegove smrti.

Veštaci su uradili novu obdukciju po naređenju istražnog sudije Višeg suda. Ni prvo veštačenje, koje su uradili stručnjaci Instituta za sudsku medicinu 2000. godine, nije dalo odgovor na pitanje o uzrocima smrti sudije Simeunovića.

Ipak, kako bi se utvrdila istina o smrti Nebojše Simeunovića, tužilac Višeg tužilaštva u Beogradu predao je juče istražnom sudiji predlog da preduzme pojedinačne radnje protiv nepoznatog (NN) izvršioca.

Advokat Milorad Panjević, punomoćnik sestre pokojnog sudije Simeunovića, kaže za Danas da ostaje da se izvedu drugi dokazi, a istražni sudija bi u narednom periodu prema predlogu tužioca trebalo da sasluša svedoke i pribavi dokaze.

– Tražimo i pribavljanje dosijea od Bezbednosno-informativne agencije, odnosno odgovore da li je tadašnja Državna bezbednost pratila Nebojšu Simeunovića i da li ima bilo kakve podatke o njemu? Ono što nije pribavljeno je izveštaj Generalnog inspektorata MUP-a i komisije koju je formirao tadašnji ministar unutrašnjih poslova Dušan Mihajlović, naglašava Panjević.

Reč je o još jednom slučaju za koji se sumnja da je moguće političko ubistvo. Telo sudije Simeunovića pronađeno je u Dunavu 3. decembra 2000. neposredno posle petooktobarskih promena. Poslednji put viđen je 6. novembra sa dvojicom prijatelja u bašti kafića u centru Beograda. Njegov nestanak, tri dana kasnije prijavila je sestra Jelena. Na njegovom telu, koje je zbog višednevnog stajanja u vodi počelo da truli, prema ranijim izveštajima nije bilo tragova nasilja, a zbog nastalih oštećenja nije se moglo utvrditi da li je bio živ kada se našao u vodi. Štrajkački odbor Kolubare je krajem septembra 2000, kao i Boris Tadić i Nebojša Čović, osumnjičen za rušenje državnog poretka, ali je sudija Simeunović odbio da potpiše nalog za njihovo hapšenje i hapšenje rudara Kolubare. Posle toga je pronađen mrtav.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari