Institut za italijansku kulturu otvoren pre 80 godina u Beogradu 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

U prisustvu kneza Namesnika i kneginje Olge otvoren je Institut za italijansku kulturu u Beogradu. Na ovoj manifestaciji potvrđena je tradicija dobrih odnosa između Jugoslavije i Italije, piše list Vreme na današnji dan 1940. godine.

Otvaranju instituta prisustvovali su knez Namesnik i kneginja Olga kao i italijanski poslanik na našem Dvoru Mario Indeli i italijanski ministar za narodnu kulturu Đuzepe Botai.

Institut za italijansku kulturu otvoren pre 80 godina u Beogradu 2Manifestaciju italijansko-jugoslovenske saradnje otvorio je predsednik Instituta Đovani Maver koji je kratkim govorom opisao saradnju Jugoslovena i Italijana na kulturnom polju kroz vekove, piše Vreme.

“Od danas Institut za italijansku kulturu otvara svoja vrata jugoslovenskim intelektualcima sa uverenjem da će oni izvesno biti podrška našem radu, svojim simpatijama i saradnjom”, rekao je Đovani Mavera.

Prvo i uvodno predavanje, kojim je Institut otvoren, održao je Botai, koji je svojoj zemlji poznat kao književnik, novinar, vojnik, političar i dugogodišnji saradnik Benita Musolinija.

Povodom otvaranja Instituta knez Namesnik Pavle Karađorđević odlikovao je predsednika Mavera ordenom Sv. Save prvog reda, direktora Instituta dr. Edgarda Đorđa Alberta ordenom Sv. Save trećeg reda i profesora Instituta dr. Antonia Stefaninia.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke.

List Pravda prenosi da će Australija dati 2.500 aviona Velikoj Britaniji sa namerom da pomogne Britaniji da dobije rat. Nedavno je Australija donirala Sjedinjenim Američkim Državama 100 aviona kao deo od 2.500, koliko će Australija doprineti opštem vazduhoplovnom planu.

Institut za italijansku kulturu otvoren pre 80 godina u Beogradu 3Društvo “Nikola Tesla” za unapređenje nauke i tehnike u Beogradu odrzaće svoju četvrtu godišnju skupštinu u nedelju 25. februara 1940. pre podne u prostorijama Inženjerskog doma u Ulici Kr. Ferdinanda 7.

Dnevni red biće koncipiran na sledeći način: 1. pozdravni govor predsednika Bogdana Gavrilovića; 2. izbor članstava; 3. izveštaj Nadzornog i Upravnog odbora i davanje razrešnice; 4. izbor novog Nadzornog i upravnog odbora; 5. pitanja i predlozi. Pristup je slobodan građanstvu bez obzira na članstvo.

List prenosi i saznanja „Vašington Posta“ da su Sjedinjene Američke Države od početka rata prodale inostranstvu 335 brodova.

Pomorske vlasti su tom prilikom saopštile da je reč o zastarelim brodovima koji su van funkcije i da nijedan značajan brod nije prodat.

Umanjenje plovnog parka prodajom zastarelih brodova potpuno je u skladu sa programom izgradnje brodova, koja predviđa izgradnju 50 brodova svake godine u narednih 10 godina.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta. Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari