Uoči sutrašnje sednice gradske Skupštine uveliko se spekuliše eventualnom nemogućnošću vladajuće Koalicije Zajedno za Kragujevac da obezbedi skupštinsku većinu za izglasavanje svojih predloga i inicijativa, a što bi ozbiljno dovelo u pitanje i njen dalji opstanak na vlasti.
Na poslednjoj sednici lokalnog parlamenta, održanoj krajem prošle godine, najpre je došlo do svojevrsnog raskola unutar vladajuće skupštinske većine koju su dotad, pored Zajedno, činili i odbornici DSS, Pokreta snage Srbije i (ne)formalno SPS.

Uoči sutrašnje sednice gradske Skupštine uveliko se spekuliše eventualnom nemogućnošću vladajuće Koalicije Zajedno za Kragujevac da obezbedi skupštinsku većinu za izglasavanje svojih predloga i inicijativa, a što bi ozbiljno dovelo u pitanje i njen dalji opstanak na vlasti.
Na poslednjoj sednici lokalnog parlamenta, održanoj krajem prošle godine, najpre je došlo do svojevrsnog raskola unutar vladajuće skupštinske većine koju su dotad, pored Zajedno, činili i odbornici DSS, Pokreta snage Srbije i (ne)formalno SPS. Svojevremeno su vladajuću skupštinsku većinu u kragujevačkoj gradskoj Skupštini činili i odbornici Liberala Srbije, ali su oni, u međuvremenu, osim predsednika Skupštine grada dr Dobrice Milovanovića, zbog smene dvoje svojih partijskih kadrova s funkcija u javnim preduzećima prešli u opoziciju.

Odnosi – uobičajeni

Usvajanje predloga i inicijativa Zajedno na sutrašnjoj sednici zavisiće i od odnosa DSS prema vladajućoj koaliciji. Čelnik ovdašnjeg ogranka te stranke Goran Davidović kaže juče da su odnosi DSS i Zajedno uobičajeni. To, prema njegovim rečima, znači da se koalicioni partneri u lokalnom parlamentu dogovaraju oko svih tačaka dnevnog reda uoči svake skupštinske sednice. – Ako postignemo dogovor većina za usvajanje predloga i inicijativa na predstojećoj sednici SG biće obezbeđena. Neki razgovori o tome već su obavljeni, a do sednice Skupštine grada ima još vremena – kaže Davidović.

Krajem prošle godine do novog sukoba u okviru vladajuće većine u kragujevačkom parlamentu došlo je zbog neslaganja koalicionih partnera oko načina preuzimanja nadležnosti zdravstvenih ustanova koje su do tada bile u ingerenciji države. „Zajedničari“ su predlagali da se u zdravstvenim ustanovama koje su prešle u ingerenciju gradske uprave najpre imenuju upravni odbori, koji bi potom izabrali njihove direktore i ostale rukovodioce. U DSS i SPS insistirali su, međutim, da lokalna skupština odmah imenuje rukovodioce tih zdravstvenih ustanova. Koliko je sukob uzrokovan različitim viđenjem preuzimanja, odnosno izbora rukovodećih organa i funkcionera zdravstvenih ustanova među koalicionim partnerima u lokalnom parlamentu bio ozbiljan svedoči i činjenica da odbornici DSS i SPS, uz predstavnike opozicije (SRS i DS) nisu želeli ni da prisustvuju toj skupštinskoj sesiji kako bi osujetili dostizanje kvoruma za rad Skupštine i time sprečili usvajanje predloga Zajedno. Predlog „zajedničara“ o načinu preuzimanja zdravstvenih ustanova je ipak prošao, i to zahvaljujući nikom drugom do odbornicima Demokratske stranke koji su, na opšte iznenađenje i suprotno svom dotadašnjem odnosu prema gradskoj vlasti, ušli u skupštinsku salu i obezbedili kvorum za rad Skupštine. Suvišno je, valjda, i podsećati da su Koalicija Zajedno i DS u Kragujevcu godinama unazad ovde u „teškom klinču“, te da odbornici DS, uz radikale, nikada ne ulaze u salu lokalnog parlamenta dok se ne uvere da je u njoj obezbeđena većina za rad Skupštine. Pred Novu godinu su, međutim, obezbedili kvorum svojim ljutim političkim rivalima. Zbog čega? Ne zna se pouzdano.
U međuvremenu, odnos unutar vladajuće skupštinske većine u Kragujevcu, pre svega između Koalicije Zajedno i DSS, dodatno su se zaoštrili. Ovoga puta zbog predizborne kampanje narodnjačke koalicije, a na čijoj su izbornoj listi bili i čelnici Zajedno (Srpskog demokratskog pokreta obnove) i Kragujevca, gradonačelnik Veroljub Stevanović i njegov zamenik Saša Milenić. Odmah posle izbora, na kojima su narodnjaci u Kragujevcu osvojili drugo mesto, predsednici lokalnih ogranaka NS i DSS, dr Vladan Vučićević i dr Goran Davidović, ustvrdili su da je koalicija DSS-NS ovde drugoplasirana, a ne prva, delom i stoga što se Srpski demokratski pokret obnove, odnosno Koalicija Zajedno, u predizbornu kampanju uključila kasno, da ju je vodila „mlako“ i vodeći pri tom računa o svojim partijskim interesima. I dok takav stav Vladana Vučićevića nikoga ovde nije iznenadio, dotle je Davidovićeva optužba na račun „zajedničara“ dodatno podgrejala spekulacije vezane s mogućnošću daljeg funkcionisanja lokalnog parlamenta, a time i opstanka gradske vlasti.
Da li će, onda, Koalicija Zajedno na sutrašnjoj sednici imati potrebnu većinu za usvajanje svojih inicijativa i predloga, među kojima su i oni o proglašenju 2007. godinom solidarnosti i sporta u Kragujevcu i preimenovanju teatra Joakim Vujić u Knjaževsko-srpski teatar? Šef odborničke grupe Zajedno u lokalnom parlamentu Dragan Jeftović kaže za Danas da je pitanje skupštinske većine i daljeg opstanka gradske vlasti bespredmetno. – Tačno je da je među koalicionim partnerima u Skupštini grada uoči Nove godine bilo nesporazuma oko imenovanja upravnih organa i rukovodilaca zdravstvenih ustanova koje su prešle u nadležnost grada. Reč je, međutim, o nesporazumima po tom jednom pitanju. I ništa više. Kriza i okviru skupštinske većine ne postoji i ja s izvesnošću očekujem da će naši koalicioni partneri i prisustvovati i podržati naše predloge na predstojećoj sednici Skupštine grada – tvrdi Jeftović, napominjući da nema razloga da socijalisti sutra uskrate podršku inicijativama Zajedno.
– Socijalisti svoju politiku u gradskoj Skupštini neće menjati. Bićemo kooperativni kao što smo bili i dosad, što znači da ćemo podržavati sve inicijative i predloge Koalicije Zajedno koje su od koristi i interesa za grad. Naša saradnja s vladajućom koalicijom je dosad bila dobra i doprinosila je razvoju grada. Verujem da će tako biti i ubuduće, bez obzira na špekulacije kojima se imputira mogućnost raskola u odnosima Zajedno i socijalista – kaže za Danas predsednik Gradskog odbora SPS Obren Ćetković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari