"Invazija" penzionera na apoteke i samoposluge 1Foto: Pixabay / EmilianDanaila

Druže, dođe mi da se „pozdravljam“ glavu u glavu, kaže Nišlija koji je na raskrsnici u centru grada sreo poznanika, u pokušaju da mu objasni svoje viđenje situacije u vezi sa pandemijom korona virusa.

Stanovnici najvećeg grada na jugu Srbije u priličnoj meri su usvojili pozdravljanje laktovima, a oni mlađi i pozdrav „šutiranjem“ cipelama. Retki su oni koji nose zaštitne maske – u značajnoj i zbog toga što ih u apotekama uglavnom nema.

Još su ređi oni koji znaju šta znači vanredno stanje, te koja su njihova prava i obaveze, te sankcije za nepoštovanje. Izvesno je, pak, da je proglašenje vanrednog stanja uspelo da „izmami“ građane, posebno one starije, da izađu na ulice.

U Nišu je juče pre podne bilo primetna „invazija“ starijih ljudi na hipermarkete i pijace, kako bi obezbedili zalihe, ili na apoteke, gde su uglavnom tražili redovnu terapiju za ceo mesec, kao i „nešto za imunitet“, ukoliko za to imaju novca.

Sve suprotno od „molbi“ i „preporuka“ predsednika Srbije, odnosno Vlade, da „penzioneri“, „naši roditelji“ i „bake i deke“, ostanu kod kuće i ne izlaze, jer su najugroženiji virusom.

Prema rečima lekara i medicinskih sestara sa kojima smo razgovarali, ni u Kliničkom centru Niš juče pre podne nije vladao manji „haos“.

U očekivanju da im iz Ministarstva zdravlja ili uprave KC stignu uputstva kako da se ponašaju nakon uvođenja vanrednog stanja, odnosno očekivanog porasta broja pacijenata sa virusom COVID-19, utisak je da je veliki broj zdravstvenih radnika bio – potpuno zbunjen.

Odlažu se sve operacije, izuzev onih koje su hitne i urgentne, rekao je jedan od izvora Danasa u KC-u. U našim ambulantama prethodnih dana nisu primani pacijenti koji nisu ozbiljno ugroženi, a sada čujem da se primaju, rekao je drugi izvor. Potpuni je haos, nemamo nikakvo uputstvo, čeka se da ono stigne iz Beograda, rekao nam je treći sagovornik.

Ni u gradskim javnim preduzećima i ustanovama juče pre podne situacija nije bila jasnija i bolja. Gradski većnik nadležan za ovu oblast Bratislav Vučković je kazao da Grad „čeka zvaničnu uredbu vlade da vidi kako će se organizovati rad tih preduzeća i ustanova“.

Javna preduzeća i ustanove, međutim, nisu u dovoljnoj meri poštovale ni nacrt mera za sprečavanje nastanka i širenja infekcije izazvane korona virusom kod zaposlenih i korisnika usluga gradskih javnih, javno komunalnih preduzeća i ustanova, koji je Gradski štab za vanredne situacije usvojio krajem prošle sedmice.

Uprkos tome što su, po ovim merama, vozači i kondukteri gradskih autobusa dužni da nose zaštitne maske, neki od njih juče to nisu činili.

Radnici JKP „Mediana“ i „Gorica“ prilikom čišćenja ulica ili sahranjivanja često nisu nosili takve maske i rukavice za jednokratnu upotrebu, mada im mere to nalažu. Ni prodavci na gradskim pijacama, kojima upravlja JKP Tržnica, najčešće ih nisu imali, iako su predviđene merama gradskog Štaba.

Kol centri za pomoć starijima

U Nišu su juče počeli sa radom kontakt centri svih pet gradskih opština, namenjeni pružanju pomoći u vidu dostavljanja najpotrebnijih životnih namirnica i medikamenata starim i nemoćnim osobama. Brojevi telefona su za gradsku opštinu Niška Banja 018/4548-130 i 018/4548-108, za opštinu Pantelej 018/201-260, za opštinu Crveni krst 018/583-600, za opštinu Medijana 063/8641145 i 063/8640308, a za gradsku opštinu Palilula 018/282-380.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari