Smatrajući da bi se bez tereta nasleđenih dugova mnogo lakše obavila privatizacija, poslovodstvo Industrije za preradu Majdanpek traži od menadžmenta Rudarsko-topioničarskog basena Bor, u čijem je sastavu, otpis dugova većih od 500 miliona dinara. Najveći deo te sume sačinjava isporučenih, ali ne i plaćenih pola tone zlata.

Smatrajući da bi se bez tereta nasleđenih dugova mnogo lakše obavila privatizacija, poslovodstvo Industrije za preradu Majdanpek traži od menadžmenta Rudarsko-topioničarskog basena Bor, u čijem je sastavu, otpis dugova većih od 500 miliona dinara. Najveći deo te sume sačinjava isporučenih, ali ne i plaćenih pola tone zlata. Opravdanje za ovaj zahtev, kako kažu u majdanpečkom IPM, jeste činjenica da je borskom kombinatu bakra država „oprostila“ više od 350 miliona dolara duga prema firmama koje su bile pod ingerencijom Vlade Srbije. Stoga je logično, smatra poslovodstvo IPM, da i menadžment RTB Bor njima izađe u susret. Dugovi ITM -a dostižu 1,5 milijardi dinara, od čega je država već otpisala skoro trećinu potraživanja koje prema ovom preduzeću imaju Fond za razvoj, javna preduzeća i Poreska uprava. Što se pak duga prema RTB Bor tiče, on je star petnaest godina, a od 1988. godine zaračunava se i zatezna kamata.
Kada bi IPM -u bilo otpisano dve trećina dugova, dve fabrike iz sastava ovog kolektiva, Megaplast i Fabrika elektroproizvoda, za koje već postoji interesovanje kupaca, bile bi privatizovane metodom prodaje imovine, rekli su nam u IPM -u. U tom slučaju bi se i Zlatara Majdanpek mnogo lakše privatizovala. Pokušaj prodaje IPM Majdanpek putem tendera proglašen je neuspešnim, zbog toga što je francuska kompanija SCCM Rene Aumuas odustala od kupovine ovog preduzeća.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari