Prema podacima Ujedinjenih nacija, iz Avganistana potiče čak 92 odsto ukupne svetske proizvodnje opijuma od kojeg se dobija heroin. U najnovijem izveštaju UN navodi se da je uzgoj opijumskog maka u Avganistanu dramatično porastao uprkos tome što je tamo 30.000 stranih vojnika. Proizvodnja opijuma dostigla je prošle godine 1.

Prema podacima Ujedinjenih nacija, iz Avganistana potiče čak 92 odsto ukupne svetske proizvodnje opijuma od kojeg se dobija heroin. U najnovijem izveštaju UN navodi se da je uzgoj opijumskog maka u Avganistanu dramatično porastao uprkos tome što je tamo 30.000 stranih vojnika. Proizvodnja opijuma dostigla je prošle godine 1.600 tona.
Najveći deo od oko tri milijarde dolara profita od opijuma završava u rukama talibana, te NATO i američka vojska imaju velikih problema da izađu na kraj s tim islamističkim radikalima. Zbog toga se mnogi slažu da nije mnogo verovatno da će se bezbednost vratiti u Avganistan pre nego što se uđe ukoštac s ilegalnom proizvodnjom droge.

Afrika novi kanal za transport droga

U izveštaju UN se ističe da se međunarodna saradnja u suzbijanju ilegalne trgovine drogom poboljšala, ali da se heroin iz Avganistana i kokain iz Kolumbije prebacuju novim putevima, kroz Afriku. UN upozoravaju da se tome treba neizostavno suprotstaviti ukoliko se želi da Afrika – već opterećena borbom protiv AIDS, tuberkuloze i malarije – izbegne ozbiljne posledice po zdravlje koje izaziva droga.

Tokom 1980-ih godina Avganistan je davao 30 odsto ukupne proizvodnje opijuma u svetu. Danas je taj procenat više nego utrostručen. Samo u provinciji Helmand uzgaja se gotovo polovina ukupne svetske proizvodnje ilegalnog opijuma. Autor izveštaja UN Tomas Pikman kaže za Glas Amerike da je pokrajina Helmand sada prestigla proizvodnju čitavih zemalja.
– Na oko 70.000 hektara u pokrajini Helmand uzgaja se opijumski mak. To je tri puta više od površina pod opijumskim makom u Mijanmaru (Burma). Dakle, jedna jedina pokrajina proizvodi tri puta više opijuma od cele jedne zemlje – Mijanmara koji je drugi po veličini proizvođač opijuma u svetu – kaže Tomas Pikman.
Avganistansko ministarstvo za borbu protiv narkotika upozorava da će proizvodnja opijuma nastaviti da raste ukoliko se ne uspostavi mir i ne počne iskorenjivanje velikog siromaštva. Napori za suzbijanje proizvodnje opijuma u Avganistanu dosad su se svodili na ubeđivanje seljaka da uzgajaju druge kulture, za šta je obećana i međunarodna pomoć. Ova metoda, međutim, nije uspela zbog toga što su vlade koje su se obavezale da finansijski pomognu preusmeravanje avganistanskih seljaka na uzgoj drugih kultura to obećanje uglavnom izneverile.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari