Iz istorijata Ergele Ljubičevo i Igara 1

Prve Ljubičevske konjičke igre održane su 1964, a pre 30 godina, u znak priznanja značaja i vrednosti, našle su se i na poštanskoj marki u tadašnjoj Jugoslaviji, i tako obišle sve meridijane sveta.

Bilo je logično da se jedna ovakva manifestacije organizuje baš ovde. Naime, na desnoj obali Morave nalazi se jedna od najstarijih Ergela Ljubičevo. Na mestu današnjeg Ljubičeva, pre osnivanja ergele, bilo je veliko poljoprivredno dobro kneza Miloša Obrenovića Morava. U aprilu 1860. on je poklonio državi svoje imanje Morava.

Istovremeno, naredio je da se tu preseli ergela konja iz Ćuprije, koju je nešto ranije osnovao Aleksandar Karađorđević.

U Ćupriji je ostala samo filijala Dobričevo, a u jesen te godine izgrađena je velika štala u Ljubičevu i skoro čitava ergela preseljena. Za vreme vladavine kneza Mihaila Obrenovića, 1866. kada je upravnik bio Aga Jefta, u spomen na kneginju Ljubicu, ženu kneza Miloša, poljoprivredno dobro je nazvano Ljubičevo.

Praznik Požarevljana, svih ljubitelja konjičkog sporta i konjičkih veština, održava se početkom septembra od 1964. Tada se simbolično otvaraju kapije Požarevca i počinje Međunarodna turističko-sportska manifestacija Ljubičevske konjičke igre.

Od svečanog defilea učesnika do završnog nadmetanja višebojaca na prepunom stadionu sve ključa od silne želje za pobedom i bodrenjem svojih favorita.

Program igara, koji je isprepleten običajima, tradicijom i kulturom obuhvata unikatni Ljubičevski višeboj, voltižovanje dece, izložbu grla, daljinsko jahanje, utakmicu u preskakanju prepona, galopske i kasačke trke.

Ljubičevski višeboj je po originalnosti, lepoti i dinamičnosti jedinstveno nadmetanje hrabrih momaka na odabranim konjima u pet tradicionalnih disciplina (seča sabljom, gađanje kopljem, kurirsko jahanje, gađanje strelom i gađanje topuzom).

Viteška pobednička ruka višeboja, osim novčane nagrade, prima pehar, plašt i sablju. Sablja je unikatna, posebno skovana za viteza Ljubičevskih igara i svaki novi pobednik višeboja dobija je od svog prethodnika i sa ponosom je čuva do sledećih Ljubičevskih konjičkih igara.

Sablja ima ugraviran viteški moto – Ne vadi me bez povoda – ne vraćaj me bez časti. Na kraju grad dobija svog heroja – Viteza Ljubičeva.

Igre organizuje Turistička organizacija Požarevca sa Konjičkim klubom Knez Mihailo, pod pokroviteljstvom Grada Požarevca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari