Liban će se suočiti s novim građanskim sukobom, ako se osmomesečna politička kriza ubrzo ne reši pregovorima, izjavio je tokom vikenda u Bejrutu francuski ministar spoljnih poslova Bernar Kušner. On je ocenio da je učinio mali pomak u kontaktima sa sukobljenim libanskim liderima u Bejrutu u nastojanju da ih ubedi da nastave pregovore o prevazilaženju sukoba prozapadne vlade i opozicije koju predvodi Hezbolah.

Liban će se suočiti s novim građanskim sukobom, ako se osmomesečna politička kriza ubrzo ne reši pregovorima, izjavio je tokom vikenda u Bejrutu francuski ministar spoljnih poslova Bernar Kušner. On je ocenio da je učinio mali pomak u kontaktima sa sukobljenim libanskim liderima u Bejrutu u nastojanju da ih ubedi da nastave pregovore o prevazilaženju sukoba prozapadne vlade i opozicije koju predvodi Hezbolah. „Ali to ne znači da je sve rešeno. Daleko od toga“, rekao je novinarima Kušner posle sastanka sa predsednikom parlamenta Nadibom Berijem, opozicionim liderom bliskim Hezbolahu i Siriji. „Ako Libanci ne nastave ovaj suštinski dijalog, na nesreću, biće još rata“, rekao je Kušner, koji se susreo i s premijerom Fuadom Siniorom od kada je stigao u Liban. Libanski političari i analitičari ne očekuju mnogo od ovog Kušnerovog puta zbog složenosti krize i spoljašnjih veza lokalnih aktera sa Sirijom, Iranom i SAD.
Vašington – Američki predsednik Džordž Buš zatražio je prekjuče od Kongresa da modernizuje zakon o bezbednosti kako bi se smanjila ograničenja prisluškivanja u okviru borbe protiv terorizma. Buš je u svom redovnom obraćanju naciji zatražio od članova Kongresa da odobre promenu zakona donetog 1978, kako bi se olakšalo prikupljanje informacija o osobama osumnjičenim da pripremaju napad na SAD. „Danas smo suočeni s teroristima koji koriste mobilne telefone za jednu upotrebu i internet za komunikaciju, regrutuju agente i planiraju napade na našu zemlju“, rekao je Buš. „Takve tehnologije nisu postojale kada je donet zakon pre 30 godina, a zakon nije pratio novi tehnološki razvoj. Rezultat je da naša nacija ima manje mogućnosti da dođe do značajnih informacija“, rekao je predsednik SAD.
Teheran – Vrhovni verski vođa Irana, ajatolah Ali Hamenei, izjavio je da su SAD i Izrael dva glavna neprijatelja njegove zemlje. Iran i SAD prekinuli su diplomatske odnose ubrzo posle Islamske revolucije 1979. u Iranu, ali su u utorak u Bagdadu zvaničnici dve zemlje održali razgovore kako bi promašli način za uspostavljanje bezbednosti u Iraku. „Cionistički režim i američka vlada glavni su neprijatelji Irana i mržnja prema Americi se svaki dan produbljuje širom sveta“, rekao je Hamenei u govoru prenošenom na televiziji. Hamenei ima poslednju reč u svim iranskim državnim poslovima, uključujući obnavljenje diplomatskih veza sa SAD, kao i za pitanja u vezi s nuklearnim programom zemlje. Vašington optužuje Iran, zemlju šiitskih muslimana, da podstiče nasilje u Iraku, dok Teheran negira te optužbe i tvrdi da su SAD izazvale krvoproliće u Iraku invazijom 2003. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari