Izbori odlažu javnu raspravu o obrazovnim zakonima 1Foto: Aleksandar Veljković

Članovi radne grupe za saradnju sa Nacionalnim prosvetnim savetom sa Univerziteta u Beogradu zatražili su izradu novog nacrta Zakona o visokom obrazovanju.

Na poslednjoj sednici te grupe je analiziran tekst za koji čelnici Ministarstva prosvete tvrde da je nedovršen dokument. Radna grupa je zaključila da takav nacrt treba da bude povučen i da se o njemu ne vodi javna rasprava, te da je potrebno formirati širu radnu grupu, u kojoj bi bili zastupljeni i univerzitetski nastavnici, posebno sa fakulteta koji školuju buduće nastavnike. Ove zaključke izneo je na Senatu Univerziteta u Beogradu rektor Vladimir Bubmaširević, koji je rekao da će, prema poslednjim informacijama, javna rasprava početi istovremeno za čitav set novih zakonskih predloga, ali nije precizirao kada.

Prema saznanjima Danasa, javna rasprava se očekuje tek nakon održavanja predsedničkih izbora. To je razlog zbog kojeg se odustalo od najavljene, pa potom otkazane javne rasprave o Nacrtu zakona o visokom obrazovanju.

Radnu verziju Nacrta zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja kritikovala je i akademska zajednica fakulteta na kojima se izučavaju filološke discipline, a povlačenje tog dokumenta ranije je zatražio i Nacionalni prosvetni savet.

„Reforma obrazovanja je potrebna pošto trenutna situacija nije dobra i stanovništvo naše zemlje to očekuje i zahteva, ali rešenja predložena u nacrtu zakona neće moći da dovedu do poboljšanja. Uočljiva je namera da se odlučivanje u obrazovnom sistemu centralizuje i velike ingerencije su dodeljene ministru. Nastavnicima nije pružena potrebna zaštita i mogućnost da kvalitetno i profesionalno obavljaju delatnost, a i određena rešenja za zaštitu đaka su, suštinski, prividna i nedovoljna. Čak i ako se izvrši korekcija određenih članova, koji se direktno odnose na obrazovanje nastavnika, to ne može uticati i popraviti opšti stav i namere koje se žele postići ovakvim zakonom“, navodi se u zapisniku sa sednice Radne grupe Univerziteta u Beogradu za saradnju sa NPS-om, u koji je Danas imao uvid.

Radna grupa podržala je zaključak zajednice fakulteta na kojima se izučavaju filološke discipline da nacrt koji se pojavio u javnosti „ima ozbiljne slabosti i da je restriktivan u pogledu regulative upravljanja školom (izbora direktora, školskih odbora i drugog), kao i prava i obaveza nastavnika i učenika, odnosno da centralizuje sistem, prenoseći najveći broj ovlašćenja na ministra, čime se krši višedecenijska tradicija obrazovnih politika u Srbiji“. Članovi aktiva filoloških fakulteta traže da se zadrže rešenja o Nacionalom prosvetnom savetu iz postojećeg zakona, s obzirom da je najavljeno svođenje tog tela na savetodavni organ, kao i smanjenje broja članova, među kojima i predstavnika univerziteta.

Promena planova

Iako je bilo planirano da set obrazovnih zakona bude u skupštinskoj proceduri u martu, ministar prosvete Mladen Šarčević juče je potvrdio da će pomeranja biti. On je rekao da se istovremeno radi na šest zakona i da je ideja da sve bude završeno do juna, kako bi od septembra, od naredne školske godine imali potpuno novi milje u obrazovanju. Šarčević je naglasio da je zakonodavni okvir najvažnija priča u obrazovanju i da će raditi na tome da se to do juna sprovede u delo.

„Nemam nameru da sedim i izigravam čuvara plaže u zimskom periodu. Ako ne mogu da sprovedem ni reforme ni zakone, baviću se onim čime sam se bavio do sada „, kazao je Šarčević.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari