Na čelu požarevačkog parlamenta od marta ove godine nalazi se Bane Spasović, delegiran od strane Srpske napredne stranke, čiji je član. Tokom tih šest meseci, što je mali period da bi se dala neka objektivna ocena njegovog rada, ipak je ispunio jedno obećanje građanima a to je da će prekinuti sa kabinetskom politikom i izaći među ljude.

Zamereno Vam je od strane opozicije i medija da svoje posete Kostolcu stavljate i u funkciju stranačkih obilazaka a i predstojećih lokalnih izbora u ovoj gradskoj opštini.

– Moji obilasci Kostolca i ostalih delova teritorije grada Požarevca kao predsednika Skupštine imaju samo jedan cilj – proveru stvarnog stanja na terenu i da li se ono slaže sa izveštajima koje izvršna vlast šalje Skupštini grada, a koji su, da budem iskren, često podstaknuti i primedbama građana koje dobijam u sklopu prijema koje organizujem petkom u svom kabinetu.

Svestan sam da to mnogima izgleda kao stranačka ili možda čak lična promocija ali to je samo zato što moji prethodnici na mestu predsednika lokalnog parlamenta nisu imali običaj da koriste to svoje pravo koje ja smatram za obavezu.

Pomenute posete dočekuju direktori i rukovodioci iz svih partija a često je u sklopu delegacije koju predvodim i zamenik Milić Jovanović. Na kraju krajeva, ja sam predsednik Skupštine grada Požarevca, to je moja funkcija, i ne mogu u zvanične posete da idem kao član udruženja ljubitelja prirode ili navijač nekog lokalnog kluba.

Da li se, i na koji način SNS priprema za kostolačke izbore?

– Srpska napredna stranka, čiji sam član, nalazi se u stalnom izbornom procesu od prošle godine počevši od lokalnih izbora, pa tako je i kod nas u Požarevcu, imali smo izbore za savet mesnih zajednica, a sada su na redu izbori za odbornike u Gradskoj opštini Kostolac.

Članovi SNS nalaze se na terenu sa narodom. To je osnova našeg načina rada. Moramo imati potpuni uvid u probleme sa kojima se građani susreću i sluha da prepoznamo njihove stvarne potrebe. Problemi se mogu rešiti samo zajedničkim snagama. Pored redovnih organizacionih priprema, stranački organi rade na utvrđivanju ciljeva i jasne vizije programa stranke, koji mora biti realan, da ne bi ostao mrtvo slovo na papiru, ali kao i na dugoročnim planovima razvoja Kostolca i tu dolaze do izražaje ideje, kreativnost i naša energija.

Spekulisalo se sa više datuma održavanja izbora u Gradskoj opštini Kostolac. Kada će se znati tačan datum izbora. ?

– Rešenje za održavanje Izbora potpisao sam u sredu, 30. oktobra. Oni će se održati 15. decembra. Taj datum je relevantani zbog člana 8. Zakona o lokalnim izborima u kome se kaže da od dana raspisivanja izbora do dana održavanja izbora ne može proteći manje od 45, ni više od 60 dana.

Da se ponovo vratimo na Vaše obilaske Kostolca. Šta ste utvrdili, koji su gorući problemi građana tamo?

– Pored opštih primedbi kao što su neefikasna administracija, nezaposlenost, Kostolac ima i svoje specifične probleme, koji se tiču divljih deponija, aero zagađenosti, nedostatka, odnosno nedovoljne količine pijaće vode.

Šta se čini da se otklone ovi problemi?

– Privredno društvo TEKO Kostolac, redovno remontuje filtere na dimnjacima termoelektrana u Kostolcu. Smanjenje štetnih gasova u životnoj sredini se može smanjiti kroz program toplifikacije Kostolca i okolnih naselja, kao i gasifikacije. Treba reći da i sam Požarevac ima posledica aero zagađenja, tako da je ovo u interesu svih građana. Problem vode za piće može biti rešen postojećom fabrikom vode (kod Drmna) za koju se čeka odgovarajuća dokumentacija za prijem u rad. Nadležni organi ovo moraju rešiti u što kraćem roku, ovo je bila velika investicija i nema opravdanja što se brzo ne rešava ovaj administrativni problem.

Problem otpada može biti rešen izgradnjom regionalne deponije sa mogućnošću reciklaže otpada i postupkom smanjenja otpada.

Da li imate spremna rešenja?

– Za Kostolac je karakteristično to što velika deo stanovništva radi u Privrednom društvu ili u nekoj od izdvojenoh firmi. Sadašnje stanje ne može trajati večito, i kranje je vreme da se počne ozbiljno razmišljati o dugoročnim planovima za budućnost. Većim razvojem privatnog biznisa smanjio bi se pritisak na Privredno društvo koje ne može zaposliti sve koji su bez posla.

Kostolac treba da bude grad turizma, hotelijerstva. Nalazi se na Dunavu, postoji kapacitet za gradnju rečne marine i luke, u blizini je svetski poznato arheološko nalazište Viminacijum, kao i srednjevekovni manastiri.

Kostolac moramo vratiti na mapu Srbije kao turistički i sportski centar. On bi morao da bude prepoznatljiv kao grad bazičnih sportova i da u pravom smislu te reči bude „oaza bazičnih sportova u regionu“. Završetak gimnastičke hale i adaptacija i rekonstrukcija sportske hale u Kostolcu, moraju imati prioritet.

Ne treba zaboraviti da se ovo pre svega radi za decu i omladinu, u Požaravcu su počela neka prva školska takmičenja u bazičnim sportovima, plivanje, biciklističke trke, kros…

Gradska opština Kostolac takođe bi trebala da dobije svoju industrijsku i bescarinsku zonu na Dunavu, koji povezuje zapad sa istokom, što može biti jedan od dugoročnih ciljeva.

Šta ste konkretno preduzeli da smanjite nezaposlenost u samom gradu?

– Nisam zadovoljan onim što smo preduzeli na rešavanju problema otvaranja radnih mesta i zapošljavanja ljudi. Moramo i možemo mnogo više da iskoristimo zakonske mogućnosti i neke druge mogućnosti. Pre svega mislim na inicijativu i kreativnost, naravno moramo imati energiju i želju da menjamo privredni ambijent i uslove za investicije. Vicepremijer vlade Aleksandar Vučić je upravo pored stalne borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, istakao da je osnovni cilj ekonomija, oporavak privrede, pa su već u ovim ciljevima vlade naznačeni i ciljevi lokalne samouprave. Ukoliko nema otvaranja novih radnih mesta nema ni razvoja grada, ni države. Od prethodnih vlasti nasledili smo društveno siromaštvo koje moramo ravnopravno podeliti, a bilo bi neuporedivo lakše da smo nasledili društveno bogatstvo koje bi lakše rasporedili.

U saradnji Biroa za društvena istrađivanja i Regionalne građanske unije, i uz učešće predstavnika Agencije za borbu protiv korupcije održana je tribina u saradnji sa Skupštinom grada Požarevca, sa temom bobre protiv korupcije, možete li nam reći nešto više o samoj tribini?

– Poslednjih godina tema borbe protiv korupcije je bila stalno prisutna u medijima, ali je malo šta, gotovo ništa se nije preduzimalo da se ova pošast uništi. Građani su shvatili da sistemska korupcija i te kako narušava privredni ambijent i ukoliko smanjimo korupciju na podnošljiv nivo i te kako će se promeniti privredni ambijent i doći do porasta investicija u Srbiji.

Što se tiče same tribine, akcenat je stavljen na izradu Lokalnih planova u borbi protiv korupcije od strane lokalnih samouprava, što je i obaveza prema usvojenoj Nacionalnoj strategiji borbe protiv korupcije. Skupština grada Požarevca i njeni odbornici moraju preuzeti mnogo aktivniju ulogu u borbi protiv korupcije u našoj sredini. Korupcija je bolest koja je metastazirala u svaku ćeliju našeg društva i potrebni su radikalni rezovi za iskorenjivanje ove bolesti.

Da li ima korupcije u Požarevcu?

– Korupcija u Požarevcu, sigurno je ima, građani su manje ili više svedoci te korupcije, ali mene najviše brine korupcija koja dovodi do zloupotrebe službenog položaja i dobija srazmere sistemske korupcije. Siguran sam da će SNS i na lokalu, slediti primer Aleksandra Vučića, kada je u pitanju borba protiv korupcije i kriminala.

Kako se boriti protiv korupcije, da li su dovoljne mere i akcije koje preduzimaju državni organi?

– Potrebno je formirati zakonske mehanizme u borbi protiv korupcije, kao što su kancelarija za brze odgovore i komisija za centralne javne nabavke. Zato su i veliki otpori za sprovođenje ovakvih projekata po lokalnim samoupravama, obzirom da isključuje u velikoj meri voluntarizam pojedinca a rad svake službe i zaposlenog biće dostupan na ovaj način i javnosti.

Najavljene su mere od organa SNS protiv funkcionera koji nisu dobro radili u lokalnim samoupravama.

– Ovde se ne radi o merama prema funkcionerima osim ako se ne radi o disciplinskim povredama Statuta. Srpska napredna stranka je prvo ocenila rad funckionera na najvišim državnim funkcijama, stoga je sasvim normalno da se oceni i rad funckionera u lokalnim samoupravama i javnim preduzećima, kao i u drugim državnim organima. Kao i u svakom poslu moguće su greške ali funkcioner SNS mora da zna da ga je birao narod i da je deo naroda.

Sa kojim rezultatima vašeg rada, bi ste vi bili lično zadovoljni?

– Prvo i osnovno da eliminišemo korupciju u što većoj meri u društvu. Učiniću sve da se stvore uslovi za efikasniju gradsku upravu i rad javnih preduzeća, bolju kontrolu izvršne vlasti. Skupština grada mora više učiniti na stvaranju uslova za privredni razvoj grada a osnovni zadatak je stvaranje uslova za investicije i otvaranje novih radnih mesta, bez toga nema razvoja grada.

Šta biste na kraju poručili građanima?

– Očekujem od svih zaposlenih u državnim organima da se bore protiv korupcije, da državni organi preduzimaju sve potrebne zakonske aktivnosti na otkrivanju počinioca ovih aktivnosti i da građani moraju uzeti i sami učešća u ovoj borbi, u pitanju je njihova budućnost. Treba da stvorimo takvu drušvenu atmosferu u kojoj će korupcija biti prepoznatljiva i koja se neće moći skrivati, iza nazovi uticajnih pojedinaca i neformalnih krugova moći.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari