Najjače političke stranke u gradu počele su, ili bolje reći pojačale, kampanju za lokalne izbore iako je do njih ostalo još više od sto dana. Nesumnjivo je da će na sastav buduće Skupštine grada u kojoj ima 78 mesta uticati ko će biti izabran za predsednika Srbije u nedelju, 3. februara.

Najjače političke stranke u gradu počele su, ili bolje reći pojačale, kampanju za lokalne izbore iako je do njih ostalo još više od sto dana. Nesumnjivo je da će na sastav buduće Skupštine grada u kojoj ima 78 mesta uticati ko će biti izabran za predsednika Srbije u nedelju, 3. februara. Pobeda Tadića ili Nikolića biće veliko ohrabrenje za DS ili SRS i njihove potencijalne saveznike.
Gradska opozicija, pre svih DS i G17 plus, u pobedi Tadića u prvom krugu predsedničkih izbora vidi siguran nagoveštaj smene gradske vlasti posle 11. maja. Pogotovo što je kandidat DS dobio 73 hiljade, a kandidat SRS 68 hiljada glasova Novosađana. Iako su obojica osvojila više glasova nego njihove stranke na lokalnim izborima 2004. godine, u prilog očekivanjima opozicije, predsednik GO DS Igor Pavličić navodi povećanje poverenja birača njihovom kandidatu za oko 30 hiljada glasova.

Grupa od četiri odbornika iz tri stranke

U sastavu Skupštine koja je odradila četvorogodišnji mandat za desetak odbornika se na kraju nije ni znalo kome pripadaju, a preletača je bilo na sve strane. Kompaktne su ostale odborničke grupe SRS sa 34 i Koalicija „Zajedno za Vojvodinu“ sa 9 odbornika. DS je na kraju imala 20, pošto su četiri napustila i osnovala grupu „Za Novi Sad“ i glasali za radikalske predloge, pa su dva prešla u grupu Narodne stranke, koja na kraju ima četiri odbornika, iako nije bi učestvovala na izborima. G17 plus je mandat završio sa tri, a SPS samo sa jednim odbornikom, dok je dvoje prešlo u „samostalce“. Grupa DSS se najpre raspala, pošto je Rada Marinkov sklopio dil s radikalima, a na kraju je „skrpila“ novi sastav sa četiri odbornika iz tri stranke. Stranačkim preletačima će, po svoj prilici, biti skresana krila, a dresove i saveznike će moći da menjaju samo predstavnici grupa građana, ukoliko uspeju da se domognu skupštinskih klupa.

Još je neizvesno ko će i kako nastupiti na lokalnim izborima, ali će dve najjače stranke – DS i SRS verovatno samostalno izaći na megdan . Pošto je reč o proporcionalnom izbornom sistemu i cenzusu od tri odsto za većinu odborničkih mesta, potrebno je osvojiti više od 45 odsto glasova. Prema dosadašnjim izbornim rezultatima na toliko poverenje birača ne može računati nijedna stranka pojedinačno, već samo eventualno koalicije više partija. To bi možda najviše odgovaralo opoziciji, a u DS treba da imaju u vidu da je u kontingentu glasova koje je dobio Tadić i deo glasova pristalica drugih stranaka „demokratskog bloka“, izuzev onih koje je osvojio Čedomir Jovanović, lider LDP. U prostom sabiranju glasova Tadića i Jovanovića dobio bi se natpolovičan skor, pa je to možda i putokaz opoziciji kako bi sigurno mogla da povrati vlast u Novom Sadu.
Radikali do sada nisu pravili predizborne koalicije i, prema rečima predsednika Gradskog odbora SRS Igora Mirovića, neće ni sada. On kaže da će mesni odbori SRS do kraja februara predložiti listu od sto kandidata SRS za odbornike, a neizvesno je da li će na njoj biti i gradonačelnica Maja Gojković, za koju Mirović tvrdi da je i dalje član radikala.
Prema novom zakonu o lokalnoj samoupravi, gradonačelnika će birati odbornici Skupštine grada iz svojih redova, a ne, kao pre četiri godine, građani kada je Maja Gojković (SRS) s malom razlikom pobedila Borislava Novakovića (DS). Gradonačelnik će, dakle, zavisiti više od svoje stranke ili koalicije i biće lakše smenjiv. I odbornici će takođe biti na stranačkoj uzdi, jer je predviđena kategorija blanko ostavke koju stranka može da aktivira kad god to želi. Ali, ni ranije, a sada naročito, odbornici nisu polagali račun građanima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari