
Prema izveštaju Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), dug zdravstvenih ustanova u celoj Srbiji iznosi 100 miliona evra. Već duže vreme je u blokadi sedam domova zdravlja, 12 bolnica i hitnih pomoći i dve apotekarske ustanove, među kojima su i sve jedinice koje pripadaju Zdravstvenom centru Užice.
Kako za Danas navodi Miloš Božović, direktor Zdravstvenog centra Užice, za sada ustanove u zapadnoj Srbiji funkcionišu normalno i građanima nude zagarantovanu medicinsku zaštitu.
– Republički fond za zdravstveno osiguranje je omogućio sva plaćanja, poput nabavke lekova i sanitetskog materijala, servisiranja i održavanja opreme i vozila, komunalnih usluga, ali i plata zaposlenih i tu nema nikakvog zastoja. Umesto da to plaćamo mi s našeg računa, obavezu reguliše Fond tako što novac direktno prosleđuje dobavljačima, a na osnovu ugovora koje imamo sa njima – objasnio je Božović.
Dug Zdravstvenog centra u Užicu, koji ima jedan račun, bez obzira što je u njegovom sastavu deset domova zdravlja i četiri bolnice u Zlatiborskom okrugu, juče je iznosio 56,9 miliona dinara i račun je i dalje u blokadi. Sva plaćanja obavljaju se asignacijom, odnosno tako što RFZO direktno prebacuje novac na račun dobavljača, a ne zdravstvenoj ustanovi.
Prema saopštenju RFZO, poverioci od ovih ustanova naplaćuju dugove preko sudskih izvršilaca, a kako su računi u blokadi, naplata se vrši zaplenom medicinskih aparata, vozila hitnih pomoći, zaostalih lekova itd. Takođe, plate se isplaćuju preko drugog računa, dok za prekovremeni rad i potrebe laboratorija novca nema.
Božović kaže da ne veruje da bi dug mogao da se naplati plenidbom imovine tog centra.
– U odluci suda je navedeno da je vlasnik država i, za sada, ne mislim da će doći do plenidbe naše imovine kako bi se taj dug namirio – rekao je Božović.
Advokat i stručnjak za medicinsko pravo LJubiša Živadinović objašnjava za naš list da sudski izvršioci imaju pravo da naplate dug zaplenom imovine, iako je medicinska oprema neophodna za dnevno funkcionisanje zdravstvenih ustanova i zaštitu zdravlja.
– Zaplena imovine po sudskom nalogu je nažalost legalna, ali bi u ovim slučajevima, koji su od javnog značaja, država, ukoliko je većinski vlasnik, morala da reši problem dugova i zaštiti imovinu – kaže Živadinović.
RFZO: Nenamenska trošenja
Prema izveštajima RFZO, među glavnim razlozima za dugovanja zdravstvenih ustanova su nenamensko trošenje sredstava kao i sudske blokade na osnovu tužbi stomatologa za neisplaćene zarade. Kontrolom RFZO u prvoj polovini godine utvrđeno je da su 62 ustanove, od 103 kontrolisane, nezakonito isplaćivale prekovremeni rad. Pojedini direktori ustanova koje su u blokadi, poput KBC „Dragiša Mišović“, izjavili su za medije da je kontrola RFZO tendenciozna i da se rad u klinici ne može organizovati bez prekovremenih sati.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Želim da, nakon novinarske istrage, objavite imena osoba na čelu domova zdravlja i bolnica, njihovu političku pozadinu, prethodna radna mesta i odgovornosti, njihove ne-poslovne navike i izvode iz poslovanja tih ustanova potkrepljene dokumentima, da li su pokrenuti procesi i dokle su stigli… Da li Danas može da priušti svojim čitaocima tekstove krcate informacijama o javnim ustanovama, ili samo stihijski zagrebe po površini? Zahvaljujem i za ovoliko, kad god imam vremena, sama dalje istražujem, ali žudim da čitam kompletne novinarske tekstove.
Da li je to deo plana, da se unisti drzavni sistem zdravstvene zastite? Da li ce sva ta imovina malo po malo zavrsiti kod privatnih klinika, gde cemo se u buducnosti, jedino moci leciti. Ko to pljacka imovinu svih gradjana Srbije i za ciji racun? Da li je na sceni neka vrsta "zdravstvenog udara"?
Neka plene i neka zatvore bolnice i domove zdravlja pa ce lekari da lece gradjane raznim prirodnim cajevima zalfijom, nanom, presunom.. Ima mnogo vise znanja kod humanih lekara nego novca kod vucica… Zdravlje nema cenu ni dugovanja!
Kuda plovi ovaj brod?