Janković: Nema sistemske torture u zatvorima 1

U zatvorima u Srbiji nema sistemske torture nad zatvorenicima, ali postoje pojedinačni slučajevi lošeg postupanja i prekomerne upotrebe prinude.

cenjeno je danas na konferenciji za novinare Kancelarije koordinatora Ujedinjenih nacija u Srbiji i Zaštitinika građana „UN OPCAT: 10 godina prevencije torture i zlostavljanja“.

Zamenik Zaštitnika građana za lica lišena slobode Miloš Janković rekao je da su 2015. godine sa predstavnicima nevladinih organizacija bili u nekoliko nenajavljenih poseta zatvorima u Srbiji, gde su ulazili u delove zatvora koji su pod posebnim režimom sigurnosti, i razgovarali sa oko 200 osuđenika i niko od njih nije izjavio da je bio tučen.

Ne možemo uzeti zdravo za gotovo da tortura u Srbiji ne postoji, ali ohrabruje da od 200 intervjuisanih niko nije rekao da je tučen. Ako uporedimo sa ranijim podatkom da su se osuđenici i pritvorenici žalili da su tučeni to predstavlja veliki pomak, ocenio je Janković na konferenciji kojom je obeleženo deset godina od kada je Srbija postala država članica Opcionog protokola uz Konvenciju protiv torture.

Načelnica Odeljenja za zaštitu prava lišenih slobode Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Aleksandra Stepanović rekla je da „uvek postoje pojedinačni slučajevi lošeg postupanja i prekomerne upotrebe prinude“.

Važno je da postoje mehanizmi zaštite koji su uvedeni zakonom i omogućavaju da se sprovede nezavisna istraga, pokrene disciplinski postupak protiv zaposlenih nezavisno od krivičnog postupka, rekla je Stepanović.

Ona je rekla da su interni nadzor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija i posete zatvorima nezavisnih tela značajne i osnovna garancija u prevenciji torture.

Zajedničkom akcijom smo uspeli da unapredimo postupanje u zavodima u pogledu prevencije torture. Posete zatvorima doprinele su da se mnogo brže izmene neka postupanja u radu zaposlenih u službi za obezbeđenje i da se mnogo brže poprave uslovi u tim jedinicama, rekla je ona.

Prema njenim rečima, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija je uradila Pravilnik o internom nadzoru koji detaljno propisuje postupak kontrole rada i zakonitosti postupanja u zatvorima u oblastima koje su regulisane zakonom, a podrazumevaju ostvarivanje i zaštitu prava, sprovođenje tretmana prema osuđenim licima, radno angažovanje, bezbednost.

Milan Antonijević iz Komiteta pravnika za ljudska prava JUKOM rekao je da nalazi Zaštitnika građana i nevladinih organizacije pokazuju da se ne radi o sistemskoj torturi, ali ipak ima pojava na koje treba reagovati.

Antonijević je istakao da je pozitivno to što se u poslednjih nekoliko godina organizuju nenajavljene posete zatvorima.

On je rekao i da je ostvarena dobra saradnja sa Upravom za izvršenje krivičnih sankcija, Ministarstvom unutrašnjih poslova, Ministarstvom zdravlja, dok saradnja sa Ministarstvom rada nije na zadovoljavajućem nivou.

Stalna koordinatorka UN i predstavnica UNDP u Srbiji Irena Vojačkova Solorano je ukazala da je preventivan pristup vrlo važan za ljude koji su ugroženi i kojima je oduzeta sloboda.

Ona je rekla da su nezavisna tela zadužena za sprovođenje Opcionog protokola i eksperti uvek dostupni za bilo koju vrstu opservacija i pružanje saveta i preporuka koje daju vladama.

Izuzetno je značajno da takav mehanizam sarađuje sa civilnim društvom, nezavisnim agencijama i ekspertima, predstavnicima osoba sa invaliditetom i svim drugim akterima koji su uključeni u ovaj sistem, rekla je Solorano. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari