Suđenje Naseru Keljmendiju, osumnjičenom za trgovinu drogom u BiH i ostatku Balkana, počinje uskoro, a petorica njegovih saradnika otkrila su Tužilaštvu detalje višemilionskog „posla“. Keljmendi je već više od godinu dana u pritvoru na Kosovu, gde čeka suđenje koje bi, kako se pretpostavlja, moglo da počne u oktobru.


Kako prenose agencije, prema optužnici Kancelarije Specijalnog tužilaštva Kosova, Keljmendi je jedan od velikih narkodilera koji je između 2000. i 2012. zaradio milione švercujući drogu rutom koja povezuje Avganistan, Tursku i Evropsku uniju. Manji deo optužnice odnosi se na ubistvo vođe suparničkog klana Ramiza Delalića Ćele 2007. Tužioci takođe navode da je istraga pokazala kako Keljmendi i njegovi sinovi poseduju imovinu vrednu milione evra u BiH, Crnoj Gori, Kosovu…

U optužnici je iznesena široka lepeza događaja u koje je uključeno više ljudi razmeštenih na nekoliko kontinenata, u vremenskom periodu dužem od decenije. Navedene su i detaljne izjave više svedoka da su godinama direktno sa Keljmendijem sarađivali na desetinama poslova u vezi sa narkoticima.

Jedan od svedoka, naveden u optužnici kao K3, veliki diler droge iz Beograda, izjavio je da je „Keljmendijev uspon počeo nakon što je zemunski klan razbijen posle atentata na premijera Zorana ?inđića 2003“, a da je „vetar u leđa“ dobio i kada se Crna Gora odvojila od Srbije 2006, kada je, iznenada, dobio monopol nad drogom i biznisom cigaretama.

Do 2009. godine, K3 je kupovao do četiri kilograma heroina i ekstazija mesečno, kao i nepoznatu količinu kokaina, spida i marihuane kroz poslovnu saradnju sa Keljmendijevom organizacijom. Takođe se detaljno opisuju vrste droge koja je švercovana i načini na koje je sakrivana.

Keljmendijev tridesetjednogodišnji sin Besnik odbacuje sve navode optužnice i kaže da njegov otac nema nikakve veze sa trgovinom droge. Međutim, u optužnici su iznete detaljne izjave više svedoka, od kojih su neki navedeni imenom i prezimenom, a drugi pod kodnim imenima od K1 do K5. Svi oni kažu da su godinama direktno sa Keljmendijem sarađivali na desetinama važnih poslova sa narkoticima. Drugi svedok – K1 rekao je da je 1996. godine počeo kupovati drogu od Keljmendija, koji je u to vreme preko Turske doturao heroin iz Avganistana u Kosovo, BiH, Crnu Goru, Austriju, Švajcarsku i druge evropske zemlje. K1 kaže da su „ogromne količine“ uglavnom čistog heroina i ekstazija prebacivane iz Turske u Severnu Evropu.

Prema navodima optužnice, Keljmendijeva grupa je bila vrlo sposobna kada je u pitanju bio prekogranični šverc. Drogu su trpali u stolove i vrata od iverice, sakrivali je u kamione, u tovare limuna i tekstila. Jedna tura heroina je mogla biti podeljena u 10 kamiona. Povrh svega, radilo se o dobroj robi, heroinu vrhunskog kvaliteta „koji je bio daleko jači nego obično“. Šverceri su znali prebacivati po 100 kilograma po turi preko slabo kontrolisanih granica u planinskim krajevima. Ekstazi u obliku pilula prenosio se na drugačiji način. U optužnici je navedeno da je grupa dobijala pošiljke do 200.000 tableta iz Holandije spakovanih u plastične boce, od kojih je svaka mogla primiti do 4.000 pilula. Boce su omotavane belom teflonskom trakom, a potom pakovane u specijalne štekove u cisternama za naftu. Čak do pet vozača dnevno kretalo je iz Holandije za destinacije širom Evrope. U optužnici je naveden i spisak dugačkih šifrovanih SMS poruka između članova grupe, čime je dojavljivano da je dotična pošiljka prešla određenu granicu.

Transakcije

Naser Keljmendi se predstavlja kao biznismen koji je stekao vile i fabriku sladoleda. Istražitelji su pregledali bankovne transakcije i dokumente o vlasništvu i utvrdili da je familija Keljmendi u periodu od 2001. do 2013. raspolagala sa oko 4,4 miliona evra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari