Jovanović (UNDP): Poslednja prilika za odlučnije kažnjavanje ratnih zločinaca 1 Foto: FoNet Dragan Antonic

– Vlade država u regionu moraju da pokažu jasnu volju da podržavaju suđenja za ratne zločine protiv svih okrivljenih, bez obzira na nacionalnost, a medđunarodna zajednica u tom procesu mora da da podršku onima koji se time bave, izjavio je rukovodilac regionalnog programa podrške sudjenjima za ratne zločine u okviru Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) Ivan Jovanović.

„Ono što će biti urađeno u narednih pet-šest godina na tom planu je poslednja prilika, posle toga sve će ići još mnogo teže, izmedju ostalog i zbog protoka vremena koji otežava sudsko utvrdjivanje činjenica o određenim dogadjajima“, rekao je Jovanović u intervjuu za portal Autonomija.

Kako je naveo, ovaj program UNDP pre svega se bavi jačanjem kapaciteta onih koji se bave ratnim zločinima, kako institucija tako i nevladinih organizacija i udruženja žrtava, uz opasku da je sve teže nakon 20 i više godina na sudjenjima utvrditi istinu, jer i okrivljeni i svedoci umiru ili stare.

„Svedočenja žrtava i drugih svedoka konkretnih zločina postaju sve manje pouzdana, sve je veći broj oslobadjajućih presuda, političke volje je sve manje. Svaka strana je svoje ratne zločine i ranije gurala pod tepih, a sada što više vreme prolazi interesovanje javnosti je sve manje, a manji je i pritisak medjunarodne zajednice, koji je bio ključan da se uopšte počne sa domaćim sudjenjima i da države regiona saradjuju sa Hagom“, rekao je Jovanović.

Prema njegovim rečima, mora se jasno potcrtati da ratni zločini moraju biti kažnjeni i da će biti kažnjavani, a za to su potrebni politička volja da se ozbiljno suočimo sa prošlošću, politička i druga podrška sudjenjima za ratne zločine i uloga medija koji trebaju gradjane da informišu i edukuju šta se zaista dešavalo.

„Neophodan je i rad sa generacijama mladih kroz obrazovanje i različite programe. To je proces koji traje. Ovde u regionu je vrlo kompleksna situacija, u poredjenju s drugim delovima sveta, jer imate mnogo različitih etničkih grupa u različitim državama, različite vlade, različite politike, tako da je teško doći do nekog saglasja oko ovih tema“, rekao je Jovanović.

Kako je rekao, bitnu ulogu može i dalje da odigra medjunarodna zajednica, posebno u odnosu na države koje žele da udju u Evropsku uniju, jer odnos prema zločinima treba da ostane jedan od elemenata u sagledavanju toga da li države ispunjavaju uslove koji se tiču vladavine prava i ljudskih prava i dobrosusedskih odnosa u regionu.

„Poricanje zločina i veličanje zločinaca, osim što nikog ne preporučuje za društvo u EU, pre svega vredja žrtve iz drugih naroda, kvari odnose medju državama u regionu i obmanjuje sopstvenu javnost“, rekao je Jovanović.

Jovanović je ukazao da je, u poredjenju sa drugim državama sveta i drugim sukobima, region Balkana učinio najviše na procesuiranju ratnih zločina ikada u istoriji, kada je u pitanju broj osoba koje su optužene i osudjene za ratne zločine pred domaćim sudovima.

„No, ako gledamo sa drugog aspekta, koliko je zločina u našem regionu počinjeno, koliko je žrtava i kolika je njihova potreba za pravdom, zatim to da svuda u regionu postoje vrlo razvijeni zakonski okviri i da svuda imamo specijalizovane policijske jedinice, tužilaštva i sudove koji su sposobni da vode istrage i postupke za ratne zločine, onda nema mnogo razloga za zadovoljstvo i jasno je da je mnogo više trebalo biti uradjeno“, kazao je on.

Jovanović je upozorio da mnogo ratnih zločinaca i dalje živi slobodno, posebno onih koji su bili srednje ili visoko rangirani u redovima zaraćenih strana, i najčešće, ako ih nije procesuirao Haški tribunal, domaća pravosudja se od zemlje do zemlje, nedovoljno ili nikako njima ne bave.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari