Kako bi se tvitovalo sa Solunskog fronta? 1Foto: Tviter/Raport sa Solunskog fronta

Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“ povodom 100 godina od Solunskog fronta otvorila je nalog na društvenoj mreži Tviter pod imenom „@1918nadSrbijom – Raport sa Solunskog fronta“.

U eri sveprisutnih društvenih mreža i različitih projekata koji preko njih promovišu sve, od deterdženta za veš mašine i političkih kandidata, pa do novih filmova, knjiga i modela luksuznih automobila, gotovo ništa više vezano za Tviter, Fejsbuk ili Linkedin ne može da nas iznenadi. Međutim, na malom srpskom Internet nebu, pojavila se preksinoć zanimljiva pojava, Tviter nalog @1918nadSrbijom, sa podnaslovom Raport sa Solunskog fronta.

Tvorci ovog naloga tvrde “Tvitujemo dogadjaje sa Solunskog fronta kao da se dešavaju danas, inspirisano @RealTimeWWII“. Tviter nalog @RealTimeWWII je jedinstveni projekat oživljavanja Drugog svetskog rata koji vodi Alvin Kolinson (Alwyn Collinson) iz Britanskog muzeja u Londonu u okviru koga se svakodnevno putem desetina tvitova prenose slike, dokumenti i priče vezane za ovaj istorijski događaj, u kontekstu iz koga se može zaključiti da se dogadjaji upravo sada odvijaju.

U prethodnih 6 godina projekat je kroz prvu iteraciju prošao svaki dan trajanja Drugog svetskog rata i privukao više od pola miliona pratilaca na Tviteru, a trenutno je u toku njegova druga iteracija. Da li će srpska verzija, vezana za Prvi svetski rat, koja očigledno prati samo njegove završne dane, na stogodišnjicu njihovog odigravanja, doživeti bar deo tog uspeha, ostaje da se vidi. Ono što je za sada očigledno je da se materijali koji se postavljaju putem ovog naloga zasnivaju na pretraživoj digitlanoj biblioteci Univerzitetske biblioteke iz Beograda http://istorijskenovine.unilib.rs pa su u tom smislu autentični, proverivi i interesantni za ljubitelje istorije i sve one koji žele da na stogodišnjicu velikih dogadjaja koji su prelomno uticali na sudbinu našeg naroda, zavire dublje u njihovu pozadinu i sagledaju u krupnijem planu svkaodnevnu dinamiku kojom su se odvijali.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari