Kako je ljudska sujeta sagradila bolnicu ljudskoj bedi? 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

List Vreme je na današnji dan pre 80 godina pisao o hapšenju lažnog studenta prava. U listu Pravda istog dana našao se tekst o caru Pedru Drugom, vladaru Brazila, koji je iskoristio ljudsku sujetu da bi obezbedio novac za bolnice.

List Vreme pisao je o hapšenju Borivoja Bogića, kradljivca koji se predstavljao kao student prava.

Bogić je, prema pisanju lista Vreme, prethodno pušten iz zatvora, da bi odmah nakon izlaska opljačkao hotel „Karađorđe“ u Karađorđevoj ulici.

Kako je ljudska sujeta sagradila bolnicu ljudskoj bedi? 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

„Kada se nastanio u hotelu predstavio se kao student, kao i u Zemunu, gde je ranije stanovao“, objašnjeno je u listu Vreme.

Iz hotela je od kuvara ukrao vredne zbirke recepata, koje je potom prodao kuvaru iz hotela „Srpski kralj“. Prilikom prodaje rekao je da je te knjige dobio od kuvara sa broda „Kraljica Marija“.

O Borivoju Bogiću mediji su pisali i pre ovog incidenta.

Prethodno je 1836. godine osuđen na šest meseci zatvora zbog opasne krađe, da bi nakon toga 1939. godine bio osuđen za prevaru za šta je sledila ista kazna.

„Iz zatvora je izašao pre pet meseci i odmah se odao krađi“, pisao je lis Vreme.

Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.

listu Pravda  na današnji dan 1940. godine našao se tekst o tome kako je car Pedro Drugi u Brazilu, usled velike krize, uspeo da nabavi novac za izgradnju novih bolnica.

Kako je ljudska sujeta sagradila bolnicu ljudskoj bedi? 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

U to vreme, u Brazilu su počele da se šire zarazne bolesti i bilo je i više nego neophodno otvoriti nove bolnice. Problem je bio što ni država, a ni humanitarna društva nisu imala dovoljno sredstava za njihovu izgradnju.

Prema pisanju lista Pravda, car Pedro se dosetio da su najbogatiji građani veoma sujetni, te je rešio da „zavede“ takve građane da bi oni zavukli ruke dublje u džepove i finansirali otvaranje bolnica.

Osmislio je nove plemićke titule, koje je obećao da će dodeliti onima koji doniraju novac.

„Car se pokazao kao dobar psiholog. Za titulama pohlepni bogataši su odmah dali veće priloge za podizanje bolnica i prestonica Rio de Žaneiro je već za tri meseca imala novu bolnicu“, pisao je list Pravda.

Na otvaranju bolnice finansijeri su mislili da će im biti odata počast, ali Pedro Drugi je svečano otkrio ploču na kojoj je pisalo: „Ljudska sujeta poklanja ovu zgradu ljudskoj bedi“.

Više o tome možete pročitati na sajtu Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari