Kapitulacija Vašingtona na pekinškim pregovorima o korejskom nuklearnom programu ipak je postala realnost. Uostalom, gotovo od samog početka korejske krize, od 2002, bilo je jasno da drugačije i ne može biti. Intriga je bila jedino u tome hoće li svoj fijasko prećutno priznati administracija koja je svoju korejsku , a i celokupnu dalekoistočnu politiku, zavela u ćorsokak, to jest Bušova administracija.

Kapitulacija Vašingtona na pekinškim pregovorima o korejskom nuklearnom programu ipak je postala realnost. Uostalom, gotovo od samog početka korejske krize, od 2002, bilo je jasno da drugačije i ne može biti. Intriga je bila jedino u tome hoće li svoj fijasko prećutno priznati administracija koja je svoju korejsku , a i celokupnu dalekoistočnu politiku, zavela u ćorsokak, to jest Bušova administracija. Ili to ona ne može učiniti sama, pa će predati štafetu naslednicima.
Ispalo je tako da su lepe vesti na međunarodnoj areni sada potrebne kao vazduh i to upravo Bušovoj administraciji. Toliko potrebne da su SAD bez problema pristale da Pjongjangu daju njegov zamrznute novac na računima u Makau. A šta je sve izgovoreno kada je taj novac zamrzavan ni pas s maslom ne bi progutao. Uz određeni talenat u sferi propagande diplomatska kapitulacija SAD mogla bi se prikazati i kao pobeda SAD, ali i kao kapitulacija Pjongjanga. Pjongjang naime ponovo odustaje od nuklearnih vojnih programa, otpečaćuje nuklearni reaktor u Jongbonu, pušta inspektore IAEA. U odgovor na to Severna Koreja dobija do milion tona mazuta godišnje za svoje elektrocentrale. Krize kao da i nije bilo, još jedna runda pregovora u martu i svi će detalji biti razrađeni.
U postignutim sporazumima ima i ponečeg novog. Na primer, pretvaranje šestostranog mehanizma korejskih pregovora u nekakvu međunarodnu organizaciju za razvoj Severne Koreje. Ispala je prava istočnoazijska OEBS, ili čak nešto efikasnije.
Šest godina tihog učešća u razrešavanju korejske krize vratilo je Rusiji ono što je ona izgubila 1994. Ipak, niko neće osporavati činjenicu da SAD imaju snažnu ekonomiju koja je toliko neophodna za razvoj Pacifičkog regiona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari