Bivši predsednik Trgovinskog suda Goran Kljajević, optužen da je kao jedan od organizatora tzv. stečajne mafije oštetio državu za nekoliko desetina miliona evra, završio je juče u Specijalnom sudu trodnevno izlaganje svoje odbrane, a sudsko veće je odbilo zahtev za njegovo puštanje na slobodu.

Bivši predsednik Trgovinskog suda Goran Kljajević, optužen da je kao jedan od organizatora tzv. stečajne mafije oštetio državu za nekoliko desetina miliona evra, završio je juče u Specijalnom sudu trodnevno izlaganje svoje odbrane, a sudsko veće je odbilo zahtev za njegovo puštanje na slobodu.
Kao razlog za odbijanje zahteva za puštanje na slobodu, predsedavajući sudija Dušan Vojnović je rekao da postoji osnovana sumnja da je Kljajević izvršio krivična dela koja mu se stavljaju na teret i da uvidom u dokumentaciju iz firme Mike Brašnjovića proizilazi da je ta firma plaćala putovanja u Beč, Krf, a da ne postoje nikakvi dokazi da je ta putovanja platio Kljajević.

Vlada informisana o velikim stečajevima

Kljajević je naveo imena stečajnih sudija od početka otvaranja stečaja u velikim društvenim preduzećima i ustvrdio da su o svim velikim stečajevima obaveštavani predstavnici izvršne vlasti. Kao primer naveo je da je o stečaju GP Rad, Rad internacional, Rad Ineks intereksoport i Rad inženjering aprila 2004. obavestio Kabinet premijera Vojislava Koštunicu, kao i ministre Slobodana Lalovića i Dragana Maršićanina, i da ga je Koštuničin šef kabineta Aleksandar Nikitović obavestio da je taj njegov dopis prosleđen Ministarstvu pravde „na dalje postupanje“. Kljajević navodi da je to radio da „Trgovinski sud ne bi bio oglašen kao odgovoran za bankrot srpske privrede“.

Sudsko veće odbilo je i predlog da se na slobodu pusti i Jelica Živković, bivša direktorka Poštanske štedionice.
Kljajević je negirao da je organizovao bilo kakvu kriminalnu grupu, zloupotrebio položaj, primao i davao mito, tvrdeći da je sve radio po zakonu i da je optužnica protiv njega „čista konstrukcija specijalnog tužioca“. Svoju odbranu je završio citatima iz Danteove „Božanstvene komedije“.
Kljajević je naveo da je ministar pravde Zoran Stojković obećao da će ga uhapsiti čim sedne u ministarsku fotelju i da je s tim ciljem vršio veliki pritisak na predsednicu Vrhovnog suda Vidu Petrović Škero, koja je dolazila u redovne obilaske suda. Optuženi je dodao da je informaciju da je Trgovinski sud na lošem glasu dobio od svog prijatelja i bivšeg predsednika Suda SCG Slobodana Perovića, koji mu je preneo da je tadašnji potpredsednik Vlade Miroljub Labus na sastanku u Palati federacije rekao da se u procesu evropskih integracijama ovaj sud pominje kao sud koji ne funkcioniše i ne radi svoj posao. Kljajević kaže da je tada predstavnicima vlasti, među kojima i predsedniku SCG Svetozaru Maroviću, poslao dokumentaciju koja demantuje Labusove navode.
Kljajević je negirao da mu je Miko Brašnjović, koji se ubio u pritvoru, krajem decembra 2005. platio putovanje u Beč sa suprugom. Kao razlog zašto je išao u Beč, Kljajević kaže da je želeo da vidi Beč u vreme katoličkog Božića i da kupi Mocartova dela. On je negirao i da mu je Brašnjović platio letovanje na Krfu avgusta 2005. sa porodicom, ali je potvrdio da se do Krfa prevezao Brašnjovićevim avionom, kojem je dao 5.000 evra za nadoknadu troškova, dodajući da se sa Krfa vratio Jatovim avionom.
U svojoj odbrani, koju je izneo sedeći na stolici, zbog problema s nogom, Kljajević je rekao da je bio pomiritelj svojih prijatelja biznismena Milana Beka i Mike Brašnjovića i da je prisustvovao njihovom sastanku, u kojem je Beko bio jedan od predstavnika novog vlasnika C marketa, ali da nije učestvovao u razgovoru, nego je „pio piće“. Prema optužnici, preduzeće C market je bilo oštećeno u poslovima koje je bivši direktor Slobodan Radulović sklapao s Brašnjovićem.
Kljajević tvrdi da je netačno da je spisak o stečaju i likvidaciji preduzeća oduzet iz njegovog stana, kako policija tvrdi, nego da je uzet iz njegovog kabineta, jer se pripremao za sednicu suda. Kazao je i da nikada nije vršio pritisak ni na jednog sudiju, nego da je tražio da postupaju po zakonu i po svojoj savesti. On tvrdi da je policija posle njegovog hapšenja vršila pritisak na njegovu suprugu da svedoči protiv njega, kao i da je traženo da protiv njega svedoče i njegovi kumovi.
Nastavak suđenja zakazan je za 26. februar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari