Ko ruši ugled Filološkog? 1Foto: Stefana Savić

Sukobu dve struje na Filološkom fakultetu u Beogradu ne nazire se kraj, a poslednjih dana spor se pretvorio u svojevrsni „rat“ saopštenjima na relaciji Fakultet-Rektorat-mediji.

Nakon što je grupa profesora o dešavanjima na Fakultetu izvesila rektorku Univerziteta u Beogradu Ivanku Popović i Senat, apelujući na njih „da preduzmu sve što je u njihovoj moći da se stane put samovolji v.d. dekana LJiljane Marković i njenih najbližih saradnika“, saopštenjem se oglasio Filološki fakultet, sa koga poručuju „pojedinim profesorima“ da „nemaju većinu u organima upravljanja Fakultetom, pa ga blate u medijima“.

– Suprotno stavu Ministarstva prosvete, Univerziteta u Beogradu i Saveta Filološkog fakulteta koji su sugerisali da se blagovremeno započeti postupak izbora dekana dovrši, pojedini profesori traže da se iznova pokrene taj postupak, ali prećutkuju činjenicu da za svoje zahteve nemaju podršku u kolektivu – ni u Savetu, niti u Nastavno-naučnom veću, navodi se u nepotpisanom saopštenju Filološkog fakulteta.

Dodaje se da je Savet usvojio zaključak u kome preporučuje članovima NN veća da se u što kraćem roku nastavi započeti postupak izbora dekana i da tom telu dostave odluku o predlogu kandidata za dekana na razmatranje.

– Na katedrama za srpsku književnost, srpski jezik, za engleski jezik i književnost i za nemački jezik i književnost zaposleno čak 116 nastavnika. Ako se uzme u obzir činjenica da su „apel“ potpisale 44 osobe, onda ne stoji tvrdnja izneta u dopisu da su pismo uputili profesori tih katedara, već samo pojedini profesori, a u odnosu na nastavni kolektiv koji broji 307 članova, samo izrazito mali njegov deo. Očigledno je da su nekima važniji lični interesi od toga što se Fakultet u poslednje tri godine razvija, angažovanjem većine članova kolektiva, kako onih u nastavi, tako i onih koji su u stručnim službama, koji su marljivo radili i koji rade na ispunjenju misije, vizije i ciljeva Fakulteta, poručili su sa Filološkog, ocenjujući da je apel upućen upravi Univerziteta „običan zbir lažnih vesti i tvrdnji kojima je cilj da se osujeti ili značajnije omete sprovođenje odluka Fakulteta“.

Odgovarajući na ranije iznete primedbe o nezakonito izabranim članovima Saveta iz reda članova NN veća, sa Filološkog kažu da je u međuvremenu i potvrđena praksa prema kojoj su na isti način birani članovi saveta na drugim fakultetima, a kao potvrdu toga navode intervju novoizabranog dekana Bogoslovskog fakulteta objavljenom u Politici.

Međutim, u saopštenju se ne pominje da se sa dekanovim tvrdnjama ne slaže rektorka Ivanka Popović koja je u više navrata obavestila upravu i predsednika Saveta Pravoslavno-bogoslovskog fakulteta o neregularnosti izbora i rada ovog tela. Na ovim visokoškolskim ustanovama članovi saveta iz reda nastavno-naučnog veća nisu izabrani apsolutnom većinom, što predviđaju propisi.

Upravo zbog toga pobunjena grupa profesora Filološkog osporava njihov legitimitet. Oni u odgovoru upravi Fakulteta poručuju da „manipulišu činjenicama i svesno obmanjuju javnost“.

– Ako su četiri katedre i 44 profesora na Filološkom fakultetu manjina, onda bi to trebalo da znači da su v. d. dekana LJiljana Marković, i njeni „glasači“ većina. Zašto onda Marković ne sazove NN veće, ne stavi svoj izbor na dnevni red i, uz pomoć svoje „većine“, osvoji novi dekanski mandat? Odgovor je jednostavan: zato što ona tu većinu nema, ističe se u odgovoru, koji je u ime grupe profesora potpisala Adrijana Marčetić.

Dodaje se da je većina kolektiva svoj stav prema Marković izrazila još u maju kad je odbila da joj da podršku za ponovni izbor.

Od tada do danas, ona uporno izbegava izjašnjavanje NN veća o tom pitanju, nastojeći da po svaku cenu održi svoj v. d. status. Marčetić podseća da je iza ranijeg zahteva za povlačenje Marković stala velika većina profesora sa pet katedri i Seminara za društvene nauke, te da svi oni nisu potpisani ispod apela upućenom upravi Univerziteta.

Na tom spisku su neki od njih, ali i profesori koji su dali pojedinačnu podršku pomenutom zahtevu.

Međutim, sada svi oni traže od LJiljane Marković da podnese ostavku i tako „omogući da se Fakultet uvede u legalne tokove“, kao i da se „čista obraza vrati u okrilje Univerziteta u Beogradu“.

Oni očekuju pomoć uprave Univerziteta da se kriza na Filološkom reši, jer bi se, kako kažu, u suprotnom moglo dogoditi da na epilog „afere Marković“ čekaju koliko i na okončanje „afere indeks“ na Univerzitetu u Kragujevcu.

Juče smo pitali rektorku Popović da li će ponovo reagovati na dešavanja na Filološkom, ali do zaključenja ovog izdanja Danasa odgovor nismo dobili.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari