Kon: Obavezna vakcinacija može da bude propisana naredbom ministra 1BETAPHOTO/VLADA SRBIJE/SLOBODAN MILJEVIC

Obaveznost vakcinacije postoji i ona je definisana zakonom. Ako je takva obaveznost protivustavna, onda je i čitav zakon protivustavan. Obavezna vakcinacija može da bude propisana naredbom ministra u određenim situacijama kao što je ova trenutno, kaže u razgovoru za Danas epidemiolog Predrag Kon, član Kriznog štaba, govoreći o uvođenju obavezne vakcinacije za određene grupe stanovništva, pre svega zdravstvene radnike.

On napominje da za zdravstvene radnike postoji već niz vakcina koje su obavezne, i u Srbiji i u svetu.

– Radi se o etičkim principima i moralnosti onih koji su u stanju da svojim poslom iz nehata zaraze ljude, odnosno pitanjem da li je to dozvoljeno. Dakle, šta se dešava ako zdravstveni radnik iz nehata i ne znajući, zato što nema obaveznosti vakcinacije, zarazi pacijente, a pacijent teško oboli ili premine. Takav rizik je postojao i ranije pre nego što je bilo vakcina, što je rešavano upotrebom zaštitne opreme. Sada međutim imamo vakcine, napominje dr Kon.

Upitan da li Krizni štab može da predloži uvođenje obavezne vakcinacije ali i privilegija za vakcinisane, po uzoru na Francusku, sagovornik Danasa kaže da to jeste medicinski i epidemiološki opravdano, ali i da o tome mišljene treba da daju pravnici, etičari ali i Ustavni sud.

Ipak, kako kaže, osnovne mere o kojima u ovom trenutku treba da se razmišlja su mere koje se odnose na povećanje broja vakcinisanih.

– Jasno je da ne možemo da se vraćamo unazad, posežući za merama kakve su bile ranije u vidu zatvaranja, jer sada imamo vrlo snažno oruđe, a to je vakcina. To glavno oruđe mora da počne da se koristi. Pri tome veoma je važan odnos vakcinisanih prema nevakcinisanima, jer je potrebno na svaki način da se stimuliše vakcinacija, koja je u osnovi zaštite zdravlja stanovništva, navodi sagovornik Danasa.

Pored vakcinacije, dr Kon ističe da će u jednom trenutku morati da se razmišlja i o drugim merama koje se odnose pre svega na ograničenja okupljanja.

– Jasno je da vakcinacija u ovom obuhvatu kakav je u Srbiji, ali i u zemljama sa većim procentom vakcinisanih nije dovoljna i da moraju da se primenjuju i mere fizičkog distanciranja. Mi se nećemo isto ponašati kada dođemo do četvorocifrenog broja obolelih. Ponovo će na dnevni red doći javna okupljanja i koliko je to dozvoljeno, s tim da nemam gotove predloge za takvu situaciju koje bih mogao da iznesem, niti mogu da prejudiciram stav celog Kriznog štaba. Ono što je sigurno jeste da se nećemo ponašati kao da se ništa ne dešava, navodi dr Kon.

Sagovornik Danasa juče je za RTS kazao da će Krizni štab imati sastanak 1. avgusta. Odgovarajući na pitanje Danasa zašto se čeka 1. avgust, odnosno zašto se to telo ranije ne sastane, s obzirom na porast obolelih, on kaže da ne zna, ali da će do tog datuma članovi ovog tela imati konsultacije.

Osvrćući se na trenutnu epidemiološku situaciju, pogotovu u Beogradu, član Kriznog štaba kaže da raste udeo pozitivnih među testiranima.

– Sam broj prvih pregleda nije drastično povećan, gotovo je identičan iz nedelje u nedelju. Povećava se međutim procenat pozitivnih nalaza. Na nivou Srbije je oko 2,5 odsto, a u Beogradu je oko 4 odsto pozitivnih među onima koji su definisani kao sumnjivi na kovid 19, objašnjava Kon.

On je juče za RTS kazao i da iako je broj ljudi u bolnicama i dalje mali u odnosu na neke ranije periode, jasno je da je situacija počela da se pogoršava i da će u bolnicama biti sve više pacijenata.

Još bez stava o Guči

Odgovarajući na pitanje da li će Krizni štab dozvoliti masovna okupljanja na festivalima tokom avgusta kao što je Sabor trubača u Guči, dr Predrag Kon kaže da „ne može unapred ništa da kaže“. „To je krajnje ozbiljna tema, ali bilo bi neumesno sa moje strane kada bih sada prejudicirao stav Kriznog štaba.“

Samo polovina medicinara vakcinisana

Govoreći za RTS o obaveznoj vakcinaciji medicinskih radnika , dr Kon je kazao i da je dosad oko 50 odsto njih vakcinisano. „Ono što je bitno je da se i tu među mlađima i pogotovu ženskim osobama javio otpor zbog straha od jedne teške zablude da vakcina može uticati na sposobnost rađanja. To nikakve veze nema sa istinom. To je jedan od osnovnih razloga zašto je to usporeno u tom medicinskom sektoru“, naglasio je Kon.

Da podsetimo, epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon rekao je juče za RTS da je već počelo punjenje bolnica, kao i da će se povećavati broj novozaraženih. Čekanje i premišljanje oko vakcinacije postaje opasno, ukazao je Kon.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari