Na predlog predsednika Republike Žaka Širaka Francuska izjednačava pravo na stan s pravom na zdravstvenu zaštitu i obrazovanje. Predlog zakona koji omogućava osobama s najnižim prihodom da zahtevaju od države da im obezbedi individualni stan naći će se pred Vladom 17. januara, da bi ga Skupština po hitnom postupku usvojila u februaru.

Na predlog predsednika Republike Žaka Širaka Francuska izjednačava pravo na stan s pravom na zdravstvenu zaštitu i obrazovanje. Predlog zakona koji omogućava osobama s najnižim prihodom da zahtevaju od države da im obezbedi individualni stan naći će se pred Vladom 17. januara, da bi ga Skupština po hitnom postupku usvojila u februaru. Zakon predviđa da se oni kojima nije ponuđen odgovarajući smeštaj obrate Komisiji za stan, a u slučaju da im ni tada nije obezbeđen odgovarajući stan potraže sudsku zaštitu!
Kao i svake zime beskućnici, kojih je između 25 i 100 hiljada u Francuskoj koja ima više od 60 miliona stanovnika, dospeli su u žižu medijske pažnje. Dobrotvorne organizacije kao što su Pravo na stan, Lekari sveta i Opat Pjer, predvođene Decom Don Kihota, osobama bez krova nad glavom u Parizu, ali i u mnogim većim gradovima, ponudile su šatore postavljene u atraktivnijim delovima grada; u Parizu duž kanala Sen-Marten, u Nici na Engleskoj promenadi, na čijoj jednoj strani su najluksuzniji hoteli Azurne obale, a na drugoj elitne plaže.
Udruženje Deca Don Kihota ne odustaje. Najavljuje da će šatori ostati dok se beskućnici ne smeste u pristojne stanove. Šatore postavljene na nedozvoljenim mestima niko ne dira. Levičarski Liberasion piše: „Zahvaljujući čudnom obrtu, potrošen predsednik, zatvoren u svoju Jelisejsku palatu, na kraju vlasti je bolje razumeo javno mnjenje nego madona (Segolen Roajal) koja želi da zastupa narodne želje“. Trik zarad izbora, ili nada da socijalna solidarnost nije izgubila rat s neoliberalizmom, tek predsednik i Vlada predlažu zakon koji deklarativno pravo na stan pretvara u realnost.
Pored beskućnika, u Francuskoj još tri miliona ljudi nema odgovarajući smeštaj. Prema izveštaju udruženja Opat Pjer oni žive u bednim hotelima, barakama, ili kampovima tokom cele godine, neki kod rođaka i prijatelja. Površina tih smeštaja bez kupatila i grejanja je neuporedivo manja od potrebne. Po predlogu zakona društvo, još se ne zna ko, država ili lokalna uprava, obavezno je da najsiromašnijima obezbedi stan.
Do kraja 2008. treba da budu smešteni svi beskućnici i samohrane majke s maloletnom decom; a do kraja 2012. svi. Prema zakonima donetim od 1945. do danas, lokalne uprave opština s preko 30 hiljada stanovnika obavezne su da izgrade 20 odsto stanova (HLM – stanovi niskog mesečnog zakupa) u odnosu na ukupan stambeni fond na teritoriji opštine, i da ih izdaju najsiromašnijim za skromnu kiriju (nižu od polovine kirije koja se formira na slobodnom tržištu).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari