Gotovo opšta ocena medija u Ujedinjenom Kraljevstvu glasi da je Aleks Salmond, prvi ministar Škotske i prvi zagovornik njenog otcepljenja od ostatka zemlje na referendumu narednog meseca, pobedio u TV duelu Alistera Darlinga, predvodnika protivnika separacije i nekadašnjeg laburističkog britanskog ministra finansija. Tako se Salmond revanširao Darlingu za poraz koji mu je naneo u prvom duelu; poslednje sučeljavanje pred glasanje bilo je, prema oceni Gardijana, dramatično i čak „krvavo“.


U kampanji koja se ocenjuje kao bespoštedna Salmond je Darlinga optužio za „kolaboracionizam“ sa torijevskom vladom u Londonu, bezmalo za izdaju onoga što bi se moglo nazvati nacionalnim interesima Škotske.

„Zašto vi ovde branite politike konzervativaca na zajedničkoj platformi sa konzervativcima“ – provokativno je Salmond pitao Darlinga, koji mu je odgovorio da ne podržava torijevce, ali ni njegovu Škotsku nacionalnu partiju. Ističući parolu koja otprilike glasi „Škotska Škotskoj“, Salmond je u nekoliko navrata dobio burne aplauze glasnih pristalica otcepljenja, navodi Gardijan.

Brzinska anketa koju je za Gardijan odmah posle duela sprovela agencija ICM završila se rezultatom da je Salmond ubedljivo pobedio – dobio je poverenje 71 odsto onih koji su glasali, dok je za Darlinga glasalo 29 odsto.

Međutim, uprkos odličnom Salmondovom nastupu u ovom Bi-Bi-Sijevom duelu, broj Škota koji se izjašnjava da će glasati protiv separacije nadmašuje, istina neznatno, istomišljenike prvog ministra (46 do 47 odsto prema 44 do 45 odsto).

Darling je, kao i u prvom duelu, insistirao da Salmond odgovori šta će Škotska, ako se otcepi, da radi ukoliko joj London ne dozvoli da i ubuduće koristi funtu. U prvom duelu, koji je Salmond izgubio, ta tema je bila odlučujuća. Njegove pristalice smatraju da Darling ovaj put nije uspeo da stekne prednost na isti način, dok pristalice Darlinga veruju da je Salmondov odgovor – da Škotska umesto jednog ima „tri plana B“ ako im London uskrati funtu – predstavlja katastrofu za „independistički“ tabor.

Darling je insistirao da Salmond ponovo nije imao prave odgovore kako na pitanje u vezi s valutom, tako i na ono šta će biti sa budućim prihodima Škotske od nafte na Severnom moru. On je rekao da će Škotska, ako ostane u Ujedinjenom Kraljevstvu, imati veće nadležnosti u socijalnoj i poreskoj politici i „sačuvati bezbednost i stabilnost“. Aleks Salmond se, smatra Alister Darling, kocka sa budućnošću škotske dece.

Ukoliko Škotska uspe da se otcepi od Britanije, moraće da pregovara sa EU o sopstvenom članstvu, podsećaju analitičari. „Članstvo u EU je dobro za Škotsku u ekonomskom, političkom i kulturološkom smislu; činjenica da bi antievropska vlada u Londonu za koju Škotska nije glasala mogla da nas otrgne od Evrope protiv naše volje upravo ukazuje na to zašto nam je potrebno ‘da’ na referendumu“, rekao je Kristijan Alar, član Škotske nacionalne stranke.

Dreka i vika

„Sada je vreme, naše vreme. Ovo je naš trenutak. Hajde da ga iskoristimo“, rekao je Salmond tokom debate. Dvojica rivala su više puta vikala jedan na drugog, a voditelj je gubio kontrolu nad tokom razgovora, naročito kada je bilo reči o valuti, zdravstvenoj zaštiti i nafti. Darling je optužio Salmonda da širi laži i poluistine o smanjenju zdravstvenog osiguranja u Engleskoj. Nekadašnji ministar iz redova laburista rekao je da škotski premijer „koristi zastrašujuće priče da bi izvukao zaključke koji nemaju nikakve veze s referendumom“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari