Kuburović: Hitno reagovanje na nasilje 1Foto: Nenad Đorđević/FoNet

Sva ćetiiri predloga zakona čine jednu celinu, rešenja iz jednog predloga naslonjena su na rešenja iz drugog i sa njima čine jedinstvo, čime se dobija efikasniji sistem u borbi protiv nasilja i kriminala, rekla je danas ministar pravde Nela Kuburović predstavljajući pred poslanicima u Skupštini Srbije set zakona iz krivične oblasti.

Ona je rekla da je nasilje u porodici poprimilo razmere posle kojeg niko, od građana do državnih organa, pa i Vlade i narodne Skupštine, nema pravo da ćuti već da hitno reaguje, kako merama represije, tako i prevencije i socijalne zaštite, psihologije. Zakon je samo jedan, mada važan, način suzbijanja nasilja u porodici i ispravljanja te društvene anomalije, rekla je Kuburović, dodajući i da krivični zakonik sada manjkavo rešava probleme ovog nasilja.

Prema njenim rečima, Predlogom zakona za sprečavanje nasilja u porodici premošćuje se vakum koji postoji od prijave opasnosti od nasilja do početka parničnog ili krivičnog postupka protiv učinioca nasilja, a upravo tada je žrtva izložena riziku od ponovljenog nasilja ili od njegove eskalacije.

U našu stvarnost sada se unosi princip da učinilac nasilja ne sme da ostane zajedno sa žrtvom uvek kada postoji neposredna opasnost od nasilja, rekla je Kuburović. Ona je istakla da dužnost prijavljivanja nasilja tereti sve državne ograne, organizacije i ustanove, a obaveza državnih organa i centara za socijalni rad proširena je i na prepoznavanje nasilja u porodici i opasnosti od njega u okviru njihovih redovnih poslova.

Prepoznavanje nije poseban od ostalih poslova odvojen postupak, recimo lekar pruža medicinsku zaštitu žrtvi nasilja, uz medicinsku zaštitu dužan je da prepozna nasilje i da o tome obavesti policiju, napomenula je Kuburović.

Govoreći o oduzimanju imovine proistekle iz kriminala, ona je naglasila da je to jedan od ključnih elemenata kojim se ostvaruje svrha krivičnog zakonodavstva, to je, kaže, najbolji preventivni mehanizam koji demotiviše da se izvrši kriminalno delo radi sticanja materijalne koristi. Ona je rekla da je Srbija donela 2008. zakon o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnih dela, a 2013. on je zamenjen važećim, koji se sada dopunjuje. Prema podacima Direkcije za upravljanje oduzetom imovinom, kaže, trajno je oduzeto oko 30 raznih nepokretnosti, 850 000 evra, 47 kilograma čistog zlata izlivenog u poluge i jedan broj dragocenosti.

Kada je reč o privremeno oduzetoj imovini i nepokretnosti, Direkcija za upravljanje oduzetom imovinom raspolaže sa 76 kuća, 252 stana, 124 lokala, 49 hektara zemljišta, 372 automobila, 29 umetničkih slika, 54 privredna društva, četiri hotela, šest restorana i drugo.

Poslanik Demokratske stranke Balša Božović naveo je da je ta stranka podnela više amandmana na Predlog zakona o sprečavanju nasilja u porodici, dodajući da je žena među najugroženijima u društvu.

Govoreći o setu zakona, on je naglasio da je potrebna kvalitetna rasprava, a ne nešto što će se po hitnom postupku završitii, navodeći da DS ima dosta toga da ponudi kao rešenje i da zameri u predlozima zakona. Ekonomska politika ove vlade stvara od žena robinje, rekao je Božović, dodajući da žene rade, ali većinom ne primaju platu, prinuđene su da rade po dva posla, a istovremeno i brinu o deci.

Prema njegovim rečima, ovaj zakon je možda samo prvi korak nastao na osnovu predloga poslanika, pre svega DS iz prošlog saziva. Poslanik Liberalno demokratske partije Nataša Mićić je zamerila Kuburović da se tokom predstavljana zakona nije zadržala na izmeni koja predviđa kažnjvanje za negiranje počinjenih genocida i ratnih zločina. Ovo krivično delo je važno za Srbiju radi suočavanja sa svojom pošlošću, napomenula je Mićić. Poslanik Socijalističke partije Srbije Neđo Jovanović ocenio je da je u centralnom mestu seta zakona Predlog zakona o sprečavnju nasilja u porodici i da rešenja predstavljaju veliki iskorak iz tabu teme u sistemsko pružanje zaštite žrtvama, čemu ta partija daje snažnu podršku.

Popunjava se vakum, prazan prostor, tako da se reaguje u momentu kada preti neposredna opasnost žrtvi nasilja, rekao je Jovanović. Govoreći i izmenama krivičnog zakonika, Jovanović je ukazao na važnost uvođenja nekih krivičnih dela iz oblasti privrede, kao što je krivično delo prevare. On je rekao da se upravo prevarne radnje čine u toj oblasti, ali im nije bila posvećena krivično pravna pažnja u meri koja je potrebna. SPS će, rekao je, probati da amandmanima popravi neke nedorečenosti koje bi se mogle pojaviti u praktičnoj primeni.

Na primer, kod krivičnog dela proganjanja u predlogu zakona se pojavljuju neke formulacije koje bi mogle podrazumevati široka tumačenja, naglasio je Jovanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari