U Predstavničkom domu američkog Kongresa od juče traje pretres na kojem zakonodavci pokušavaju da rasvetle određene događaje u Iraku. Jedan od zadataka jeste da se pokuša ući u trag sumi od 12 milijardi dolara u gotovom novcu američkih poreskih obveznika koji je jednostavno nestao u Iraku.

U Predstavničkom domu američkog Kongresa od juče traje pretres na kojem zakonodavci pokušavaju da rasvetle određene događaje u Iraku. Jedan od zadataka jeste da se pokuša ući u trag sumi od 12 milijardi dolara u gotovom novcu američkih poreskih obveznika koji je jednostavno nestao u Iraku. Detalji o ovim novčanim dostavama izbili su na površinu u memorandumu koji je pripreman za sastanak komiteta Predstavničkog doma o nadzoru i vladinim reformama, a koji ispituje rekonstrukciju Iraka.
Više od 360 tona gotovine, ili 12 milijardi dolara, prebačeno je iz Sjedinjenih Država u Bagdad posle pada Sadamovog režima. Deo tog novca završio je u rukama Frenka Vilisa, bivšeg funkcionera koalicionih vlasti, koji je rekao da korišćenje tih sredstava nije kontrolisano.
„To je ličilo na Divlji zapad. Nosili smo kese s gotovinom po Bagdadu i delili ih ljudima. Logično je pretpostaviti i da je velika količina tog novca završila u pogrešnim rukama“, izjavio je Vilis. Avionima tipa „C-130“ isporuke su se dostavljale jednom ili dva puta mesečno. Najveća isporuka od 2,4 milijarde dolara zabeležena je 22. juna 2004.
Kongresni odbor, koji nadgleda rad vlade, sada želi da zna šta se dogodilo s tim novcem. Predsednik tog komiteta Henri Vaksmen, oštri kritičar rata u Iraku, izjavio je da su načini kojima se postupalo s novcem prosto zapanjujući. „Sume novca su ogromne da deluje nemoguće da je istinito. Koji bi čovek zdravog razuma poslao 363 tone keša u ratnu zonu?“
Jednom revizijom utvrđeno je da se novac delio i iz gepeka kamiona. Milioni dolara nošeni su u rancima. Jedan lokalni funkcioner dobio je gotovo sedam miliona dolara i rečeno mu je da ga potroši pre nego što prelazna iračka vlada preuzme kontrolu nad državnim fondovima.
O sudbini tih sredstava na brojna teška pitanja odgovarao je čovek koji je svojevremeno predvodio koalicione vlasti Pol Bremer. On je branio svoj tim rekavši „kako su radili usred rata, pod veoma teškim okolnostima i kako su morali da odlučuju brzo da bi sredstva namenjena Iraku stigla do ruku samih Iračana“.
U memorandumu se navodi: „Čini se da je veliki deo novčanih sredstava potrošen za korupciju i troškarenje hiljada navodno zaposlenih ljudi koji su dobili čekove od iračkih ministarstava koja su pod kontrolom Privremene vlasti američke koalicije. Moguće je da su neki od tih fondova otišli u ruke kriminalnim i pobunjeničkim grupama koje se bore protiv SAD.
Prema Stjuartu Bovenu, specijalnom generalnom inspektoru za rekonstrukciju Iraka, 8,8 milijardi dolara namenjenih iračkim ministarstvima distribuirano je „bez uverenja da će novac biti pošteno potrošen“. Ali prema memorandumu, Boven sada smatra da je nedostatak odgovornosti i otvorenosti bio prisutan i tokom deljenja sume od 20 milijardi koju je potrošila Privremena vlast američke koalicije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari