Narodna skupština Republike Srpske usvojila je juče Deklaraciju povodom odluka visokog predstavnika Evropske unije u BIH Miroslava Lajčaka u kojoj poziva da se hitno nastavi stručna rasprava o Zakonu o izmjenama i dopunama zakona o Savjetu ministara BIH kako bi se izmjenio.
„U slučaju da u prihvatljivom roku ne dođe do promjene, NS RS zadržava pravo pokretanja postupka pred Ustavnim sudom BIH za ocjenu saglasnosti.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je juče Deklaraciju povodom odluka visokog predstavnika Evropske unije u BIH Miroslava Lajčaka u kojoj poziva da se hitno nastavi stručna rasprava o Zakonu o izmjenama i dopunama zakona o Savjetu ministara BIH kako bi se izmjenio.
„U slučaju da u prihvatljivom roku ne dođe do promjene, NS RS zadržava pravo pokretanja postupka pred Ustavnim sudom BIH za ocjenu saglasnosti. Nametnuti zakon nije u skladu sa Dejtonskim sporazumom i Aneksom četiri i ugrožava ustavni poredak i demokratsko uređenje BIH, posebno ustavnu poziciju RS. Nametnuti zakon svojim rješenjima ne uvažava ustavnopravni sistem BIH prema kojem je, kroz proceduru izbora i odlučivanja u institucijama BIH, garantovan paritet entiteta i konstitutivnih naroda“, navedeno je u Deklaraciji.

BIH nije ugrožena

Zbog zaoštrenih političkih odnosa u Bosni i Hercegovini i krizi koju mnogi porede s predratnim godinama, juče su se sastali ministar bezbjednosti BIH Tarik Sadović i komandant EUFOR, kontraadmiral Hans Johen Vithauer. Nakon razmjene mišljenja usaglasili su se da bezbjedno i mirno okruženje u BIH nije ugroženo uprkos krizi. Sadović i Vithauer, razmatrajući političku situaciju, istakli su da je neophodno da sve strane poštuju Dejtonski mirovni sporazum.

U tekstu Deklaracije navodi se da srpski parlament smatra da je Lajčak nastavio s prekoračenjima dejtonskih ovlašćenja prema kojima „nema ulogu protektora, već autoritet za tumačenje sporazuma o civilnom sprovođenju mirnog rješenja“. Usvajanjem ovog akta u Banjaluci je juče prekinuta peta posebna sjednica srpskog parlamenta, a nastavak je zakazan za ponedjeljak kada će poslanici raspravljati o nadležnostima RS prenesenim na nivo BIH i ukidanju bonskih ovlašćenja visokog predstavnika.
Deklaracija je usvojena sa 71 glasom za, dok je šest poslanika iz reda Bošnjaka bilo protiv. U NS RS u ovom sazivu nema stranaka s hrvatskim predznakom. Međutim, potpredsjednik RS iz reda hrvatskog naroda Davor Čordaš podržao je stavove zvaničnika RS, jer nije pristalica nametnutih rješenja, i poručio da „srpski zvaničnici iznesu jasne stavove o određenim pitanjima kako ne bi napravili grešku kakvu su načinile hrvatske stranke 2001, posle čega je tadašnji visoki predstavnik Volfgang Petrič nametnuo ustavne promjene.
– Republika Srpska ima legalne i legitimne institucije i ne treba da propusti priliku da se i u Sarajevu brane njeni interesi, rekao je Čordaš.
Kancelarija visokog predstavnika juče je reagovala na zaključke Vlade RS, te ocijenila da „Vlada RS nije ponudila nijedan argument koji ukazuje da odluka visokog predstavnika ugrožava interese srpskog naroda. Portparol OHR Frane Maroević rekao je da OHR i dalje zauzima stav da Lajčak „neće, niti ima potrebe da povuče već donesene odluke“.
U Parlamentu BIH u Sarajevu parlamentarcima se juče obratio i generalni sekretar Savjeta Evrope Teri Dejvis i pozvao domaće političare da čine sve kako bi sami donosili odluke, a ne da čekaju da to neko čini umjesto njih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari