Reprezentacija Holandije prvi je finalista Svetskog prvenstva u Južnoj Africi. „Lale“ su savladale selekciju Urugvaja sa 3:2 i prvi put posle Mundijala u Argentini 1978. godine boriće se za naslov prvaka sveta.

Urugvaj – Holandija 2:3 (1:1)

Strelci: Van Bronkhorst 18, Snajder 70, Roben 73 – Forlan 41, M. Pereira 90. Stadion: Grin point. Gledalaca: 62.479. Sudija: Ravšan Irmatov (Uzbekistan). Žuti kartoni: M. Pereira, Kaseres (Urugvaj), Snajder, Bularuz, Van Bomel (Holandija).

Urugvaj: Muslera, M. Pereira, Viktorino, Godin, Kaseres, Gargano, Arevaljo, Perez, A. Pereira (od 78. Abreu), Kavani, Forlan (od 84. Fernandez).

Holandija: Stekelenburg, Bularuz, Heitinga, Matijsen, Van Bronkhorst, De Zeuv (od 46. Van der Vart), Van Bomel, Snajder, Roben (od 89. Elia), Kujt, Van Persi.

Dosta slabo prvo poluvreme obeležila su dva izvanredna pogotka. Najpre je Đovani van Bronkhorst u 18. minutu iskosa sa leve strane, sa oko 40 metara, pogodio suprotno rašlje gola Fernanda Muslere, a izjednačenje „urusima“ doneo je Dijego Forlan (41) kada je sa oko 30 metara šutirao levom nogom pod prečku gola Martena Stekelenburga, a ovaj samo uspeo da spusti loptu u svoju mrežu.

U nastavku su obe selekcije igrale više nego oprezno, a sumnjivi pogodak Veslija Snajdera (70) kao da je „probudio“ igrače. Robin van Persi je u toj situaciji bio u ofsajdu pa iako nije imao kontakt sa loptom, uticao je na igru, što je pomoćni sudija propustio da sankcioniše. Urugvajci su primili gol u trenucima kada su bili bolji rival, a samo tri minuta kasnije Arjen Roben je, ispostavilo se, zapečatio njihov san da mogu na svetski tron posle 60 godina. Pogodak Maksimilijana Pereire sa ivice šesnaesterca u sudijskoj nadoknadi učinio je poslednje minute meča izuzetno napetim, ali vremena za potpuni povratak najbolje južnoameričke selekcije na Mundijalu nije bilo.

Meč za treće mesto igra se u subotu od 20.30 u Port Elizabetu, a finale je dan kasnije u Johanesburgu u istom terminu.