Prilikom porođaja Sonje Smiljković (32) na niškoj GAK, pri kojem je njeno novorođenče teško povređeno, nije bilo stručnih propusta, saopštili su juče čelnici Kliničkog centra i GAK na konferenciji za novinare.
U saopštenju Stručnog kolegijuma GAK, koje je dostavljeno medijima, navodi se da su povrede muškog novorođenčeta nastale kao posledica „zastoja ramena“, koji je „veoma teška i nepredvidiva komplikacija koja u velikom procentu dovodi do morbiditeta i mortaliteta“ i bebe i majke.

Prilikom porođaja Sonje Smiljković (32) na niškoj GAK, pri kojem je njeno novorođenče teško povređeno, nije bilo stručnih propusta, saopštili su juče čelnici Kliničkog centra i GAK na konferenciji za novinare.
U saopštenju Stručnog kolegijuma GAK, koje je dostavljeno medijima, navodi se da su povrede muškog novorođenčeta nastale kao posledica „zastoja ramena“, koji je „veoma teška i nepredvidiva komplikacija koja u velikom procentu dovodi do morbiditeta i mortaliteta“ i bebe i majke. „U radu dežurne ekipe nije bilo stručnih propusta ni nesavesnog ponašanja“, zaključeno je u „nalazu“ Stručnog kolegijuma, koji je dva puta razmatrao ovaj slučaj.
Šef dežurne ekipe Mila Milosavljević je podsetila da je povređena beba bila teška šest kilograma, ali da lekari to nisu mogli unapred znati jer „ne postoji dijagnostička metoda kojom se sa potpunom sigurnošću utvrđuje težina ploda“. Ona je kazala da je žena bila drugorotka čiji je prvi porođaj prošao bez komplikacija, tako da „nije bilo potrebe da se odmah radi carski rez“. Negirala je i tvrdnje o nebrizi medicinskog osoblja prema povređenom detetu, navodeći da je tačno da je beba bila šest časova u porodilištu, ali da bi joj se pružila adekvatna pomoć i stanje stabilizovalo.
Ministarstvo zdravlja Srbije je prethodno saopštilo da je započelo inspekcijski nadzor i proveru stručnog rada na niškoj GAK, nakon informacija da je bebi Sonje Smiljković tokom desetočasovnog porođaja 8. februara ove godine „slomljena ruka i devet rebara, nagnječen mozak i ugrožen život“. Ministarstvo je dodalo da će se ukoliko budu ustanovljeni propusti u lekarskom radu „preduzeti zakonske mere“.
Sonja Smiljković je najavila da će podneti tužbe protiv (ne)odgovornih lekara niške GAK jer su „njihove tvrdnje da nisu krivi- veliki bezobrazluk“. Ona kaže da je „neograničeno verovala doktorki“, ali je ona usred porođaja napustila salu i prepustila je kolegama.
– Onda se sve iskomplikovalo, Luka je vađen vakuumom, morao je da bude podvrgnut reanimaciji, posle je prebačen na Dečju hiruršku kliniku gde je priključen na aparate za veštačko disanje i lečen dvadesetak dana – rekla je majka povređene bebe novinarima.
Na Dečjoj hirurškoj klinici, na kojoj je dečak proveo dvadesetak dana, novinarima je nezvanično rečeno da je „ovo nezapamćen slučaj povrede bebe“. Dečak je kasnije bio prebačen na Dečju internu kliniku, a od ponedeljka će njegovo lečenje biti nastavljeno na Klinici za fizikalnu medicinu. Lekari te klinike su kazali da ga „čeka fizikalna terapija i višemesečna rehabilitacija“ koja bi trebalo da osposobi njegovu nepokretnu levu ruku, ali da „nije sigurno da će sve posledice povreda moći da budu sanirane“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari