Lokalne samouprave relevantni akteri u EU 1Foto: Bojan Cvejić

S obzirom na to da je decentralizacija i raspodela ovlašćenja i resursa između različitih nivoa vlasti važan deo demokratije, značaj lokalnih samouprava, kao relevantnog aktera, raste na nivou Evropske unije i u zemljama kandidatima za članstvo, ističu za Danas u Stalnoj konferenciji gradova i opština (SKGO), upitani o procesu evrointegracija na lokalu.

Kako nam je objašnjeno, opštine i gradovi, odnosno u pojedinim zemljama – regioni, ključni su oslonac celokupnog političkog i administrativnog sistema, te dele sudbinu kako zemalja pojedinačno, tako i EU u celini.

– Lokalne samouprave u zemljama kandidatima za članstvo imaju težu ulogu od svojih partnera unutar EU. Uprkos ograničenim kapacitetima i resursima one moraju učiti kako da primenjuju i sprovode evropske standarde i politike, koriste evropske fondove, ali i kako da se nametnu kao važan sagovornik i partner ne samo nacionalnim vlastima, već i u odnosu na evropske aktere, objašnjava Aleksandra Vukmirović, šefica Službe za EU i međunarodnu saradnju SKGO, dodajući da je potrebno da uspostavljaju i razvijaju saradnju sa lokalnim samoupravama u zemljama članicama EU, „pa i na taj način lokalne samouprave iz zemalja kandidata mogu učestvovati u kreiranju evropskih politika“.

– Naše lokalne samouprave imaju dugogodišnje iskustvo u saradnji sa evropskim organizacijama, poput Saveta evropskih opština i regiona, Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti, ali i sa različitim gradovima i opštinama u zemljama članicama EU, i to u vidu bratimljenja, projektnih i drugih vidova saradnje. Međutim, najbolji način da se artikulišu stavovi lokalnih vlasti jeste uz podršku i pomoć njihove asocijacije – Stalne konferencije gradova i opština. SKGO dugi niz godina aktivno podržava predstavljanje svog članstva na evropskoj sceni, pruža savetodavnu i tehničku podršku učešću delegacija lokalnih vlasti u aktivnostima u tim telima i organizacijama, zastupa njihove interese u odnosu na evropske institucije i pomaže prilikom uspostavljanja saradnje sa gradovima i opštinama u zemljama EU. Dalje, SKGO i sama uspostavlja odnose i saradnju sa partnerskim asocijacijama lokalne samouprave u EU zemljama i njihovim predstavničkim kancelarijama u Briselu, kao i sa regionalnim asocijacijama, navodi Vukmirović.

Inače, sve navedene aktivnosti u vezi sa predstavljanjem i zastupanjem interesa lokalne samouprave iz Srbije na nivou EU, SKGO u saradnji sa Švedskom asocijacijom lokalnih vlasti i regiona, sprovodi u okviru programa „Podrška lokalnim samoupravama u Srbiji na putu ka EU – druga faza“, koji finansira Vlada Švedske.

Podrška SKGO gradovima i opštinama

Što se tiče podrške predstavnicima gradova i opština u Srbiji koji su članovi delegacija u evropskim organizacijama, institucijama i mrežama važnim za lokalne samouprave, SKGO je, između ostalog, sproveo postupke za obnovu sastava delegacija u Zajedničkom konsultativnom odboru sa Komitetom regiona EU, Kongresu lokalnih i regionalnih vlasti Saveta Evrope i Političkom komitetu Saveta evropskih opština i regiona. Takođe, SKGO je organizovao aktivnosti usmerene ka povezivanju i uspostavljanju partnerstava između gradova i opština iz Srbije i drugih zemalja, poput posete gradonačelnika i predsednika opštine iz Slovenije Srbiji i poseta Beogradu i Valjevu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari