Ukoliko se učenici četvrtog razreda OŠ „Vojvoda Mišić“ ne vrate na nastavu u narednih deset dana, direkor te škole je prema zakonu dužan da opštinskom organu za prekršaje dostavi imena roditelja čija deca ne pohađaju časove, ističu u Ministarstvu prosvete, povodom protesta učenika i roditelja zbog udaljavanja sa posla učiteljice ovog odeljenja Nadice Ilić.

Ukoliko se učenici četvrtog razreda OŠ „Vojvoda Mišić“ ne vrate na nastavu u narednih deset dana, direkor te škole je prema zakonu dužan da opštinskom organu za prekršaje dostavi imena roditelja čija deca ne pohađaju časove, ističu u Ministarstvu prosvete, povodom protesta učenika i roditelja zbog udaljavanja sa posla učiteljice ovog odeljenja Nadice Ilić.
Da podsetimo, Ilićeva je udaljena sa posla jer se protiv nje vodi disciplinski postupak zbog fizičkog maltretiranja četiri učenika te škole, koje je vukla za uši i udarala im šamare. Incident se dogodio 12. februara, a nakon prijave roditelja Ilićeva je jednog učenika verbalno maltretirala, tvrdeći da će zbog njega da „izgubi posao i da umre“. Dečak trenutno ne dolazi na nastavu i ide na lečenje, a roditelji većine učenika ovog razreda pružaju podršku učiteljici, na koju kako kažu nemaju pritužbe.

Mali broj prijavljenih slučajeva

– Prosvetnoj inspekciji ne stiže veliki broj prijava za fizičko maltretiranje učenika, ali je činjenica da roditelji češće prijavljuju takve stvari nego ranije. Ne možemo licitirati koliko je toga zaista u praksi, jer se nekada disciplinski postupak završi u školi, ali je takođe poznato da se psihičko maltretiranje teško dokazuje – tvrdi Lazarević.

– Učiteljica je priznala da je dva učenika vukla za uši, smatrajući da je „malo“ batina uvek dobro za decu. Odlukom disciplinske komisije Ilićeva je vraćena na posao i izrečena joj je novčana kazna, nakon čega je gradska prosvetna inspekcija utvrdila da disciplinski postupak nije sproveden po zakonu, pa je direktoru naloženo da ponovo sprovede postupak. U međuvremenu su se roditelji organizovali i ne dozvoljavaju svojoj deci da idu u školu, a na nastavi se pojavljuje samo nekoliko učenika – ističe Velimir Tmušić, načelnik Republičke prosvetne inspekcije.
On kaže da cilj Ministarstva prosvete nije da neko dobije otkaz, ali napominje da nema opravdanja za postupke fizičkog i verbalog kažnjavanja nijednog prosvetnog radnika.
– Sve službe u školi, uključujući i Ministarstvo prosvete, treba da deluju preventivno da se ovakvi slučajevi ne bi događali. Naša država ima jednu od najjačih psihološko-pedagoških službi, ali je drugo pitanje da li one deluju preventivno ili posledično – kaže Bogoljub Lazarević, pomoćnik ministra prosvete za srednje obrazovanje.
On objašnjava da je direktor škole ovlašćen da na osnovu prijave roditelja ili učenika utvrdi da li se radi o težoj ili lakšoj povredi radne obaveze i da na osnovu te procene vodi disciplinski postupak. Ako je povreda teža, direktor je dužan da zaposlenog privremeno udalji sa posla do okončanaja disciplinskog postupka. Direktor može da izrekne različite mere, od novčane kazne, pismene opomene do otkaza, a to povlači mogućnost privremenog ili trajnog oduzimanja licence. Sem toga, zakon je predvideo da direktor može u svakom trenutku da pošalje zaposlenog na proveru psihofizičkih i zdravstvenih sposobnosti. Roditelji i učenici koji smatraju da su im povređena prava mogu da se obrate i gradskoj, odnosno republičkoj prosvetnoj inspekciji, gradskom ombudsmanu ili da potraže sudsku zaštitu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari