
VJT je istovremeno predmet prosledilo Trećem osnovnom tužilaštvu u Beogradu u delu koje se odnosi na vređanje Sinanija, pošto se radi o blažem krivičnom delu za koju je nadležan osnovni sud.
Kritiku odluke tužilaštva u toku jučerašnjeg dana u formi saopštenja izneo je kolektiv Filozofskog fakulteta u Beogradu okupljen u inicijativu „105 od 5 miliona“ tvrdeći da se radi o „očiglednom gaženju svih etičkih normi i Ustavnom zagarantovanih prava građanki i građana“. „Nažalost, odbacivanjem prijave protiv Marića od strane tužioca Nenada Stefanovića, isto to je učinila i država Srbija“, piše u saopštenju.
Citirajući članove Ustava koji zabranjuju diskriminaciju i određuju nadležnosti tužilaštva, iz „105 od 5 miliona“ ističu da je Marićevo ponašanje u potpunoj suprotnosti sa najvišim zakonskim aktom Republike Srbije. Oni su u svom saopštenju označili postupak zamenika VJT-a Nenada Stefanovića koji je rukovodio predmetom kao neprofesionalnim.
„Ovaj slučaj jasno otkriva povezanost režimskih medija, skaradnih televizijskih programa, podaništva okupiranog tužilaštva i politike vladajuće partije. Ovakva zloslutna kombinacija poništava sve civilizacijske tekovine i pretvara Srbiju u autokratsku pustinju“, pišu iz „105 od 5 miliona“.
Stefanović, koji je i predsednik Udruženja sudija i tužilaca Srbije, u kratkom razgovoru za Danas je istakao da ne može da komentariše predmet u kojem postupa. Umesto njega, oglasilo se njegovo udruženje, reagujući na navode objavljene na portalu Cenzolovka, da je prijava odbačena bez obrazloženja.
Predmetna odluka, navode u UST-a, doneta je u skladu sa zakonom, te kao takva „sadrži obrazloženje, kao i svaka javnotužilačka odluka, zbog čega apelujemo da VJT u Beogradu da istu učini dostupnom javnosti, bez namere da poučava autore Cenzolovke, kada i kome se dostavlja obrazloženje odluke“.
U tekstu objavljenom na portalu Cenzolovka, se naglašava da „u trenucima kada čitava javnost – od građana, preko novinarskih udruženja, do Ministarstva kulture – unisono osuđuje naslovne strane tabloida koji su objavili navodno svedočenje osumnjičenog za silovanje i otmicu, tužilaštvo jednim dopisom pokazuje da za netrpeljivost u etru ipak nema sankcija“.
Podsetimo, Milomir Marić je u jutarnjem programu televizije Hepi 30. septembra prošle godine, doveo u pitanje stručnost Danijela Sinanija, koji je redovni profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Marić je, reagujući na izjave koje je Sinani dao listu Danas, kazao da on predaje tamo neku „roka mandoljinu“ i rekao da se radi o poslušniku Hašima Tačija i Ramuša Haradinaja.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Magla svuda, magla oko nas.
Iz daljine jedva da se čuje savesti glas
Pa sta ocekivali da ce da jure visokorangiranog coveka iz njihove mreze.
Republički javni tužilac u Srbiji se ne zove Zagorka Dolovac , već Aleksandar Vučić. On ne prepoznaje biće krivično delo uvrede,i diskriminacije koju je demonstrirao njegov omiljeni urednik na omiljenoj televiziji pa je Više javno tužilaštvo n odbacilo prijavu protiv Marića.
Gospodo predhodnici!Preterujete.Razmislite malo bolje!
kao magistar idoktorant prava a najvise kao evropljanin koji zna kako se postuju tri nivoa vlasti -upravna, izvrsna i zakonodavna u vecini ostalih drzava oko nas i u svetu, izrazavam zaprepascenje da u jednoj Ustavotvornoj drzavi kao sto je Srbija jediono ne postoji ni pedalj MOGUCNOSTI DA SE OVAJ VAZECI PRINCIP PRAVA SPROVEDE u praksi.Time se dovodi u pitanje legalnost postojanja atributa drzave sRBIJE U MEDJUNARODNOJ ZAJEDNICI