Medijska raznolikost u Srbiji je ugrožena 1

S obzirom na stanje medijski sloboda u Srbiji, veoma smo zabrinuti zbog odbijanja štamparija da štampaju novi dnevni list – istakao je za Danas Pavol Szalai, šef odseka za EU i Balkan Reportera bez granica, upitan da prokomentariše situaciju u kojoj se našla Nova, koja ne može da ugleda svetlost dana, jer nijedna štamparija u Srbiji ne želi da štampa novi dnevni list u izdanju United media.

Naš sagovornik dodaje da je medijska raznolikost u Srbiji ugrožena, i da bi u interesu demokratije i pristupanju EU, vlasti i političari morali da stvore povoljne uslove za njen razvoj.

– Štamparije takođe moraju da se izjasne o tome zbog čega ne mogu da štampaju novi dnevni list. U svakom slučaju, mi ćemo nastaviti da pažljivo pratimo situaciju u vezi sa novim medijem i sa problemom medijske raznolikosti u Srbiji – naglašava Szalai. Naš sagovornik dodaje da postoje brojne prepreke u radu nezavisnih medija u Srbiji podsećajući da je godišnji izveštaj Reportera bez granica (RSF) o slobodi medija, objavljen pre tri dana, pokazao da je situacija sa slobodom medija u Srbiji u pogoršanju.

– Iako je Srbija zadržala 93. poziciju, njen rezultat je pogoršan za 0,4 boda, i ona je ostala među tri najlošije rangirane države na području EU/Balkan. Iza Srbije su samo Crna Gora i Bugarska, i teško da postoji bila šta u oblasti medija na šta može biti ponosna – zaključuje Pavol Szalai.

Podsetimo, u najnovijem izveštaju Reportera bez granica navodi se da je Srbija zemlja sa slabim institucijama u kojoj lažne vesti šire senzacionalistički mediji koje podržava vlada i u kojoj su novinari izloženi gotovo svakodnevnim napadima koji sve više dolaze od vladajuće elite i prodržavnih medija.

„Vlada je iskoristila krizu korona virusa za donošenje drakonskog zakona, koji je kasnije ukinut, a na osnovu kojeg je novinarka Ana Lalić u aprilu 2020. zadržana tokom noći u zatvoru nakon hapšenja u svom stanu zbog izveštaja o lokalnoj bolnici“, podsećaju RSF.

Tokom antivladinih demonstracija, novinari su bili žrtve nasilja kako od strane demonstranata, tako i od strane policije, koja je proizvoljno hapsila, navodi se u izveštaju i dodaje da su vlasti u brojnim slučajevima brzo identifikovale odgovorne za zločine nasilja nad novinarima, ali je bilo mnogo manje verovatno da će uspešno sprovesti postupke.

„Nezavisni mediji, od kojih su mnogi od njih lokalni mediji, nastavljaju da pokrivaju opasne teme poput političke korupcije i organizovanog kriminala iako su oslabljeni krizom korona virusa i ne dobijaju novac od države, već on odlazi provladinim medijima“, istakli su Reporteri.

Prema listi RSF, Kosovo je na 78. mestu po slobodi medija, Crna Gora na 104, Severna Makedonija na 90, Albanija na 83, Hrvatska je na 56. mestu, a Slovenija na 36. mestu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari