Mihajlović: Mediji treći stub u borbi protiv nasilja nad ženama 1Sastanak sa grupom "Novinarke protiv nasilja" Foto: Fonet/MGSI

Potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović izjavila je danas da su, pored države i nevladinog sektora, mediji treći stub u borbi protiv nasilja nad ženama.

„Pored stuba države koja je zadužena da napravi zakonodavni okvir, nevladinog sektora bez kojeg nema razgovora kada govorimo o borbi protiv nasilja nad ženama, mislim da su mediji treći stub bez kojeg ništa ne možemo zajedno da uradimo“, rekla je Mihajlović uoči sastanka sa grupom „Novinarke protiv nasilja“ u Vladi Srbije.

Ona je dodala da se nasilje nad ženama dešava gotovo svaki dan u drugim državama, ali i u Srbiji i istakla značaj preventive.

„Porazni su podaci koje imamo. Nije dobar način na koji se izveštava. Izveštava se uglavnom tabloidno ili onda kada se nasilje već desi“, ocenila je Mihajlović.

Ona je rekla da će Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost i Vlada Srbije pružiti pomoć i podršku grupi „Novinarke protiv nasilja“ da bi se u javnosti drugačije prikazivalo nasilje nad ženama i podigla svest u Srbiji o tome šta znači udariti ženu ili udariti devojčicu.

„Najkraće rečeno da sprečimo koliko god možemo nasilje nad ženama, devojakama i devojčicama“, istakla je Mihajlović.

Novinarka Maša Mileusnić, predstavnica grupe „Novinarke protiv nasilja“, rekla je da su se novinarke okupile na poziv Fonda B92 i UNDP da podstaknu i istaknu veliku odgovornost medija kada je u pitanju izveštavanje o nasilju nad ženama.

„U prvi plan ćemo isticati da nasilje nad ženama u izveštajima u medijima bude predstavljeno kao društveni problem, jer to i jeste društveni problem. Trudićemo se, koliko je moguće, da utičemo da se smanji način i broj tabloidnih izveštavanja“, rekla je Mileusnić.

Ona je rekla da je prošle godine, kada je formirana grupa „Novinarke protiv nasilja“, bio veliki odziv novinarki i pozvala sve koleginice koje se bave ovom temom i sve koje žele da učestvuju u sprečavanju senzacionalističkog i štetnog načina izveštavanja u medijima, da im se pridruže.

„Svi znamo kolika je velika odgovornost i kolika je direktna veza između izveštavanja u medijima i društvenog nečinjenja kada je u pitanju nasilje nad ženama“, rekla je Mileusnić.

Ona je rekla da je grupa „Novinarke protiv nasilja“ imala nekoliko sastanaka i sa državnim činovnicima.

„Sastanci su zatvorenog tipa u sigurnom okruženju u kome se govori o tome da se mediji napokon oslobode i da se izveštava na način na koji će se čuvati dostojanstvo i identitet žrtve, što je vrlo bitno. Borićemo se protiv toga da se žrtva sekundarno viktimizuje u društvu“, rekla je Mileusnić.

Ona je najavila da će napraviti bazu dokumenata koji su bitni za izveštavanje o nasilju nad ženama.

Mileusnić je istakla da će se grupa „Novinarke protiv nasilja“ truditi da se o nasilju nad ženama priča i kada se ono ne dogodi i istakla da je prevencija najbitnija.

Grupa „Novinarke protiv nasilja“, formirana je u okviru projekta „Integrisani odgovor na nasilje nad ženama i devojčicama“, a njen cilj je unapređenje kvaliteta medijskog izveštavanja o rodno zasnovanom nasilju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari