Ministar pravde Republike Srpske (RS) Džerald Selman izjavio je juče da neće podneti ostavku zbog bekstva Radovana Stankovića, osuđenog za ratne zločine, iz zatvora u Foči. Selman je na konferenciji za novinare rekao da je, na zahtev premijera RS Milorada Dodika, smenjen upravnik Kazneno-popravnog zavoda u Foči Aleksandar Cicmil.

Ministar pravde Republike Srpske (RS) Džerald Selman izjavio je juče da neće podneti ostavku zbog bekstva Radovana Stankovića, osuđenog za ratne zločine, iz zatvora u Foči. Selman je na konferenciji za novinare rekao da je, na zahtev premijera RS Milorada Dodika, smenjen upravnik Kazneno-popravnog zavoda u Foči Aleksandar Cicmil.
Stanković je osuđen na 20 godina zatvora zbog zločina nad bošnjačkim civilima u Foči 1992. On je 25. maja pobegao iz zatvora kada se ispred Kliničkog centra u Foči, gde je trebalo da ode kod stomatologa, otrgao čuvarima i uskočio u „folksvagen golf“ koji je bio u pokretu.

Sudiji i tužiocu dodeljena službena zaštita

Sarajevo – Medžida Kreso, predsednica Suda Bosne i Hercegovine je rekla za sarajevsko Oslobođenje da je Stanković za vreme suđenja pretio predsedniku Sudskog veća Davorinu Jukiću i tužiocu Vasi Marinkoviću, te im je zbog toga, nakon njegovog bega, dodeljena službena zaštita. Iako se i svedoci sada nalaze u strahu, Kreso je kazala da oni nisu dobili policijsku zaštitu „jer im Stanković nije pretio“.

Ministar Selman, priznajući da je bekstvo Stankovića slučaj koji spada u nadležnost Ministarstva pravde RS, kazao je da je „sasvim logočno da to ministarstvo treba da oseća određen stepen odgovornosti“, ali je dodao da na njega nije vršen pritisak da podnese ostavku.
Govoreći o dešavanjima 25. maja, kada je Radovan Stanković pobegao zatvorskim čuvarima, ministar pravde je rekao da su bile preduzete sve potrebne mere bezbednosti prilikom transporta osuđenika iz zatvora do fočanske bolnice. Prema njegovim rečima, na obezbeđenju Stankovića bilo je angažovano devet stražara i to tri narednika i šest „običnih“ stražara. Selman je naveo da je u trenutku dovođenja Stankovića pred stacionar jedan čuvar bio napred, dvojica sa strane, a jedan iza osuđenika, ali da oni nisu poštovali naredbu nadležnih da osuđenu osobu prilikom izlaska iz „marice“ moraju fizički obezbediti hvatanjem ispod mišice.
– Pošto se to nije desilo, osuđenik se dao u beg i ušao u vozilo ‘golf’, udaljeno nekih petnaestak metara. Osoba koja je bila za volanom je krenula, tako da straža nije reagovala – kazao je on.
Selman je naveo da je na osnovu nalaza, koji su vršili inspektori Ministarstva pravde, utvrđeno da je jedan od stražara pokušao da spreči bekstvo, ali da je zakasnio jer je Stanković već ušao u automobil. On je naglasio da su čuvari imali pravo da pucaju u slučaju da osuđenik pokuša da pobegne, ali da to nisu učinili iz, kako je kazao, njemu nepoznatih razloga.
Ministar pravde još je kazao da je prilikom inspekcije utvrđeno da su naredbe straži izdavane usmeno, a ne u pisanoj formi, što nije u skladu sa utvrđenom procedurom.
Selman je potvrdio da je po njegovom nalogu suspendovan pomoćnik direktora za bezbednost i stražu u KPZ Foča i da je naložio da protiv njega budu podnete krivične prijave Okružnom tužilaštvu u Trebinju i Specijalnom tužilastsvu RS. On je još rekao da i dalje traje istraga o Stankovićevim čuvarima, od kojih je većina iz Foče ili njene blizine, ali nije mogao da precizira da li su oni bili u dosluhu sa beguncem.
Slučaj Stanković prvi je predmet koji je Haški tribunal prepustio Sudu BIH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari