Ministarstvo pravde: Interpol ne može da ukine poternicu 1Foto: Ministarstvo pravde

Interpol ne može da ukine potrenicu protiv Ramuša Haradinaja, jer je ona raspisana po nalogu Odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu. Poternica je i dalje na snazi, kažu za Tanjug u Ministarstvu pravde Srbije.

Interpol, ističu u Ministarstvu, može samo da „zamagli“ poternicu, tako da ona ne bude vidljiva njegovim članicama, kao što je to sada slučaj sa Haradinajevom.

Međutim, poternica, koju je raspisala Srbija za aktuelnim kosovskim premijerom, ostaje na snazi, kao i istraga koja je protiv Haradijnaja u toku, kažu za Tanjug u Ministarstvu pravde.

Haradinaj, dodaju, za Srbiju ostaje osumnjičeni za najteže ratne zločine počinjene na Kosovu i Metohiji.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije uputiće inicijativu Ministarstvu pravde i Tužilaštvu za ratne zločine kako bi zajedno uložili žalbu na odluku Interpola da poternice za Ramušem Haradinajem i još 17 osoba, koje je za njima zbog ratnih zločina raspisala Srbija, više ne budu na snazi.

Na sajtu Interpola, na spisku traženih lica, ne vidi se ime kosovskog premijera Ramuša Haradinaja, za kojim je Srbija izdala međunarodnu poternicu.

Komisija za kontrolu međunarodnih poternica u Lionu usvojila je žalbu UNMIK-a i 1. decembra 2017. godine odlučila da Interpol više neće tretirati ove poternice, odnosno da će ih izbrisati iz sistema.

Nadležni iz Ministarstva unutrašnjih poslova već razmatraju detalje ove odluke i MUP će uputiti inicijativu nadležnom Ministarstvu pravde i Tužilaštvu kako bi nakon detaljnih analiza zajedno pripremili odgovor u ime Srbije.

Udruženje žrtava kidnapovanih i ubijenih na KiM traži da državnici Srbije hitno sazovu sednicu za bezbednost i da od nadležnih u Interpolu zatraže odgovor zbog čega je to urađeno i koju poruku šalju porodicama kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji.

„Porodicama žrtava Haradinaj je za uspomenu ostavio svooj ratni dnevnik u kome je priznao i opisivao kako je ubijao Srbe civile, vojnike i policajce da bi dobio nezavisnu državu Kosovo“, navodi se u saopštenju ovog Udruženja.

Haradinajevo ime nalazilo se na sajtu Interpola na spisku od 18 osoba sa Kosova i Metohije, koje traži Srbija.

Haradinaj je 4. januara ove godine bio pritvoren u Kolmaru u Francuskoj, a na osnovu poternice za ratne zločine, koju je protiv njega u Interpolu podigla Srbija.

Nakon četiri meseca trajanja sudskog postupka, sud u Kolmaru je krajem aprila odbacio zahtev Srbije za estradikciju Haradinaja, bivšeg komandanta OVK.

Prištinske vlasti su zatim, zatražile povlačenje poternice protiv Haradinaja, kao i ukidanje poternice za drugim licima sa Kosova čija imena su se našla na listi traženih po nalogu Srbije.

Međunarodni sud za ratne žlocine u bivšoj Jugoslavije, sa sedištem u Hagu, je na kraju prvog sudenja proglasio Haradinaja nevinim 2008. godine, dok je u drugostepenom postupku on oslobođen optužnice 2012. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari