Mladi se iseljavaju, Srbija postaje zemlja starih 1 Foto: Nenad Kovačević

Jedini način da se zaustavi odlazak mladih iz Srbije je osmišljavanje dugoročne politike od dvadeset i više godina, a ne u trajanju od jednog političkog mandata.

U suprotom, mladi će se i dalje iseljavati, a Srbiji preti opasnost da postane zemlja starih o kojima neće imati ko da brine.  To je, između ostalog, poručeno sa okruglog stola „Da znanje ostane u Srbiji“ koji su, juče u Užicu, organizovali Fondacija Fridrih Ebert i Fond LJuba Davidović, na kome se govorilo o načinima za rešavanje nezaposlenosti mladih. Te mere je uobličila Demokratska stranka i predložila ih u set zakona pod nazivom „Paket zakona za zapošljavanje mladih“ koji, između ostalog, podrazumeva izmene zakone o radu i o doprinosima, a koje je Narodnoj skupštini predložio Balša Božović, šef poslaničke grupe DS u Narodnoj skupštini.

Skup u Užicu je organizovan u okviru široke javne rasprave o predloženom setu zakona, uz navođenje da je u Srbiji nezaposleno više od 400.000 mladih između 18 i 35 godina starosti, da većina njih radi ilegalno, ne može sebe da izdržava, nema zdravstveno i socijalno osiguranje, niti je u mogućnosti da podiže kredite i zbog toga se odlučuju da napuste zemlju.

– Set zakona koji je DS predložila trebalo bi da bude prioritet oko koga će se voditi širok društveni dijalog, a ne stranačko, demagoško i dnevno-političko pitanje, poručio je Balša Božović, navodeći da u Srbiji ima dovoljno novca, ali da su „prioriteti čudni i da se novac troši neracionlano, za punjenje džepova tajkuna ili za jarbol od 120 metara, koji košta 220 miliona dinara“.

Božović je naveo da bi zapošljavanje mladih bilo olakšano, ukoliko bi im se tokom srednje škole i studiranja omogućila obavezna i plaćena praksa o trošku države ili poslodavaca, kako bi stekli nepohodno radno iskustvo na čemu poslodavci insistiraju.

– Izmešu ostalog, predlažemo i stepenastu stopu doprinosa za obavezno socijalno osiguranje od 15 do 24 odsto, u zavisnosti od godina života mladih, a ta pozitivna diskriminacija „čuvala“ bi plate mladih ljudi, pomogla bi da izađu iz „sive zone“ i da postanu legalno zaposleni, naveo je Božović.
Navodeći da je reforma obrazovanja preduslov za veće zapošljavanje mladih, Aleksandra Jerkov, narodna poslanica DS, ponudila je dilemu o tome da li Srbija želi da postane društvo znanja ili da ostane zemlja jeftine radne snage, dok je Zoran Lutovac, predsednik Političkog saveta DS, upozorio na to da mladi i obrazovani ljudi odlaze iz zemlje, da oni koji ostaju iskazuju pesimizam da će u Srbiji biti bolje, poručujući da je političkoj sceni neophodno da se suoči sa tako dubokim problemima i da počne da ih rešava.

Igor Momčilović, nekadašnji pomoćnik ministra finansija, kritikovao je državne mere štednje, objasnio da one loše utiču na zapošljavanje mladih, poručio da ekonomskog razvoja, a time i većeg broja radnih mesta, ne može biti bez potrošnje, navodeći da se iz Srbije trajno godišnje iseli od 30.000 do 35.000 ljudi.
 

Nebriga o mladima

– Kada nemaju pomoć države i kada se u njih ne ulaže, mladi su prepušteni sami sebi. Ne mogu da idu na letovanja koja žele, ne mogu da upišu kurseve koje žele, ne mogu da se obrazuju i prepušteni su ulici, a to je smrt za Srbiju, upozorio je Božović i dodao da je, prema zvaničnoj statistici čija se metodologija promenila, nezaposleno 37 odsto mladih, ali da je prema staroj metodologiji polovina mladih u zemlji bez posla.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari