Povodom jubileja osam vekova prve srpske bolnice, koju je osnovao sveti Sava 1207. u okrilju manastira Studenica, Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo vera u ime Vlade Srbije organizovali su juče u tom manastiru svečanu akademiju i moleban posvećen zdravlju građana Srbije.
Moleban su služili vladika žički Hrizostom i bratstvo manastira Studenica sa igumanom Tihonom.

Povodom jubileja osam vekova prve srpske bolnice, koju je osnovao sveti Sava 1207. u okrilju manastira Studenica, Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo vera u ime Vlade Srbije organizovali su juče u tom manastiru svečanu akademiju i moleban posvećen zdravlju građana Srbije.
Moleban su služili vladika žički Hrizostom i bratstvo manastira Studenica sa igumanom Tihonom.
Ministar vera Radomir Naumov istakao je da su vremena u kojima danas živimo veoma nalik na ona od pre osam vekova kada je sveti Sava osnovao prvu bolnicu.

Sedam dana podsećanja

Svečanost održana u manastiru Studenica samo je početak obeležavanja osam vekova od prve srpske bolnice, koje će trajati sedam dana. Tomica Milosavljević će u petak otvoriti rekonstruisano opšte odeljenje Opšte bolnice u Kraljevu, a u Vrnjačkoj Banji otvoriće simpozijum za zaposlene u zdravstvu na kojem će biti predstavljen sadašnji bolnički sistem zdravstvene zaštite u Srbiji. U ponedeljak će se održati međunarodna konferencija „Vera i zdravlje“, na Vojnomedicinskoj akademiji.

– I tada su činjeni veliki napori da se organizuje srpska država. Danas smo u iskušenjima da državu sačuvamo i to pogotovo na onim prostorima na kojima su bili začeci njenog stvaranja – rekao je Naumov. On je okupljenima preneo pozdrave predsednika Vlade Srbije Vojislava Koštunice, rekavši da je premijer bio siguran do poslednjeg trenutka da će doći u Studenicu, ali su ga državnički poslovi sprečili u tome.
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević podsetio je okupljene na reči svetoga Save, da se zdravstvena briga temelji na brizi o drugima, a ne o sebi.
– Srpska srednjovekovna medicina bila je sinteza iskustava najrazvijenijih medicinskih škola tog doba. Ona je nastavljala vizantijsku medicinu koja je opet nastavljala antičku. U vreme vladavine Nemanjića tvorac duhovnog i državnog razvoja bio je Rastko, potonji monah Sava. On je utemeljio prve korene srpske medicine i to ovde u Studenici. Bila je to, zaista, bolnica za lečenje, ne samo azil za bolesne i siromašne – kazao je ministar Milosavljević.
U riznici manastira Studenica održana je i svečana akademija na kojoj su citirane reči svetog Save, predstavljen istorijat srpske medicine i srednjovekovna srpska muzika.
Povodom 800 godina od osnivanja prve bolnice u Srbiji, muzej iz Kraljeva organizovao je izložbu starih medicinskih instrumenata u manastiru Studenici. Postavku izložbe uradio je arheolog Radovan Bunardžić, kustos Muzeja grada Novog Sada. Na ovoj izložbi mogli su da se vide prvi medicinski instrumenti, ali i ostaci lobanja na kojima su vršene najstarije operacije u Evropi, koje su se izvodile od kasnog neolita da bi se iz glave isterao demon koji je kod obolelih izazivao glavobolju, melanholiju ili epilepsiju. Svedočanstva o razvijenoj naučnoj medicini na teritoriji Balkanskog poluostrva datiraju još iz doba rimske dominacije, a medicinski instrumenti dospeli do naših dana pripadaju uglavnom inventaru hirurga. Znanja i iskustva antičke medicine i farmakologije preuzela je vizantijska medicina, negovala i prenosila susednim narodima. Manastirske bolnice su u srpskoj srednjovekovnoj državu osnivane po svemu na vizantijske. Istraživanjima sprovedenim u manastiru Studenici, nije određena lokacija prve u izvorima dokumentovane bolnice, osnovane 1207. godine. Na osnovu studeničkog tipika može se zaključiti da se nalazila u okviru manastirske celine.
Obeležavanju ovog jubileja prisustvovali su, pored ministara Naumova i Milosavljevića, ministar za infrastrukturu Velimir Ilić, državni sekretar Ministarstva zdravlja Nevena Karanović i drugi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari