Može li se alkoholizam lečiti hipnozom? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

List Pravda na današnji dan pre 80. godina piše o upotrebi hipnoze u lečenju od alkoholizma, a list Vreme piše o premijeri nove komedije Narodnog pozorišta.

List Pravda na svojim stranicama donosi tekst o štetnim otrovima, kao što su alkohol, morfijum i kokain, ali piše i o korišćenju metoda hipnoze u lečenju od ovih bolesti zavisnosti. Medicinska nauka se trudi da reši ovaj problem, a do tad se koriste alternativne metode lečenja.

Može li se alkoholizam lečiti hipnozom? 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Naučnici i medicinski stručnjaci nastoje da pronađu odgovor na problem zavisnosti od opijata. Do tad, ono što je sveopšte poznato je da su energija i volja koje leže u čoveku, potrebne više nego ikad da bi se ovaj problem zaustavio.

Sve polazi od čoveka, i s njim se sve i završava. Ako opojni otrovi čoveku nisu slomili volju i želju, može se reći da za takvog zavisnika ima nade.

Ako pak čovek ne želi da se izleči i nema želje za boljitkom, tada imamo slučaj sa pravim i teškim bolesnikom.

Bolesnicima su predlagane razne metode odvikavanja, među kojima su bavljenje sportom, razne razonode, ali i hipnoza.

Može se reći da je hipnoza veštačko izazivanje delimičnog sna, kad se osoba koja je hipnotisana povremeno lišava svoje volje.

Hipnotizer mora biti stručno lice, koje će uspeti da u svakom pogledu vlada voljom hipnotisanog bolesnika. Na ovaj način moguće je zavisnike od ovih teških bolesti dovesti u red i pre svega vratiti im volju da žive zdravim životom i snage da okrenu leđa poroku.

I najtežem bolesniku se može pružiti pomoć samo ako on to uporno i iskreno želi.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Vreme piše o premijeri komedije „Srećni dani“, u beogradskom Narodnom pozorištu.

Nije prvi put da se beogradska dramska scena susreće sa režiserom Klodom Andre-Pižeom.

Može li se alkoholizam lečiti hipnozom? 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Njegova komedija „Linija srca“ dočekala je publiku deset godina ranije. Iako je ta komedija uspela da prikaže piščeve afinitete, publika se uprkos svemu nije odazvala.

Nasuprot nje, predstava „Srećni dani“ je parisku publiku digla na noge. Malo je reći da je i beogradska publika dočekala ovu premijeru na isti način.

Oduševljenje koje je kružilo među prisutnim gledaocima, raslo je sve više i više iz čina u čin.

„Sadržaj ove komedije dati u jednoj kritici, to bi značilo oduzeti gledaocu uživanje u iznenađenjima i zanimljivim zbivanjima“, piše ovaj list.

Uspeh koji je doživela primijera ove komedije, leži u dobrim scenskim kombinacijama, ali i u samoj komediji i njenim stihovima.

Zadovoljstvo i osmesi na licu su ukras ove predstave, koja publiku sigurno neće učiniti ravnodušnim.

Više o tome možete čitati na sajtu Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari