Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da su građani Srbije naklonjeni integraciji države u Evropsku uniju, a značajan deo političkih stranaka je podržao takvo opredeljenje, izjavio je za Danas Jan Kubiš, ministar spoljnih poslova Slovačke. Kubiš veruje da bi posle izbora mogli da budu obnovljeni pregovori o stabilizaciji i pridruživanju Srbije s Unijom, ali ističe neophodnost saradnje s Haškim tribunalom.

Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da su građani Srbije naklonjeni integraciji države u Evropsku uniju, a značajan deo političkih stranaka je podržao takvo opredeljenje, izjavio je za Danas Jan Kubiš, ministar spoljnih poslova Slovačke. Kubiš veruje da bi posle izbora mogli da budu obnovljeni pregovori o stabilizaciji i pridruživanju Srbije s Unijom, ali ističe neophodnost saradnje s Haškim tribunalom. Kada je reč o Kosovu, naš sagovornik navodi da će postizborni predlog Martija Ahtisarija biti predmet daljih rasprava pregovaračkih strana.

Nuklearnom energijom protiv energetske zavisnosti

Kako se nedavni spor Moskve i Minska odrazio na energetsku bezbednost Slovačke?

– Verujem da ovakav razvoj događaja svim našim partnerima u EU govori da je uvek bolje imati različite izvore energije. Slovačka ne želi da spekuliše o pouzdanosti snabdevanja gasom iz Rusije, koji čini gotovo 100 odsto gasa koji koristimo. Ta zavisnost nikada se nije negativno odražavala na naše odnose, ali ipak je bolje da postoje različiti izvori snabdevanja, o čemu treba da razmisli i EU. Jedno od rešenja za Slovačku nije samo traženje drugih snabdevača gasom, već i nuklearna energija. Slovačka će nastaviti da razvija nuklearnu energiju za proizvodnju električne struje.

Dve glavne teme u predizbornoj kampanji u Srbiji jesu Kosovo i integracija u Evropsku uniju?
– Zapravo, mislim da će obnova koraka koji vode ka integraciji Srbije u Uniju pomoći prevazilaženje problema Kosova, kakav god bio rezultat pregovora o konačnom statusu. Evropska nastojanja Srbije utiču i na rešavanje problema u svim drugim oblastima. EU predstavlja projekat koji treba da omogući prosperitetni razvoj svih svojih država članica, njihovu saradnju, kao i jačanje veza među građanima bloka, u suštini bez granica i prepreka. Dakle, EU države čini relativnijim, iako su one i dalje njen element.
Verujete li da stranke demokratske orijentacije u Srbiji mogu prevazići duboke međusobne podele?
– Jednostavno, na političkim strankama i liderima je da odluče šta je za državu dobro, a što mora da bude zasnovano na volji biračkog tela. Verujem da sve političke partije imaju svoje predloge za građane. Izborni rezultati će pokazati koje su ideje dobile podršku. Mislim da značajan broj partija u Srbiji govori u prilog pridruživanju države Uniji, što takođe govori da ovu ideju podržava i značajan broj građana. Verujem da će se to odraziti i na obrazovanje buduće vlade. Ipak, reč je o unutrašnjem pitanju Srbije pa ne želim da spekulišem. Nadam se da će proevropske, demokratske snage, a tako govore i istraživanja javnog mnjenja, dobiti dovoljno glasova da obrazuju vladu naklonjenu integraciji Srbije u EU. Mislim da će takva vlada imati podršku većine građana.
Da li očigledna podrška EU demokratskim snagama znači da je za Brisel važnije očuvanje demokratije u Srbiji nego njena saradnja s Haškim tribunalom, koja kao da je privremeno potisnuta u drugi plan?
– Verujem da se te dve stvari ne mogu razdvojiti, jer demokratske snage će morati da nađu izlaz za rešenje problema i javno istaknu značaj saradnje s Tribunalom. Potrebna je iskrena saradnja Srbije s Tribunalom, saradnja koja će se okončati konkretnim rezultatima.
Da li je ispravno uverenje da će stvaranje demokratske vlade posle izbora biti dovoljan uslov za obnovu pregovora o stabilizaciji i pridruživanju?
– Bez saradnje s Tribunalom srpskoj vladi, ma ko je obrazovao, biće teško da uspostavi dobru i svestranu saradnju s EU. Vladi bez ispunjenja ovog uslova neće biti lako ni da brzo pokrene korake kao što su odmrzavanje pregovora o stabilizaciji i pridruživanju i pokretanje pregovora o budućem članstvu. Naravno, takva vlada imala bi veoma dobre šanse.
Pritisak na Srbiju da nastavi saradnju s Hagom biće onda isti kao pre predizborne kampanje?
– Pritisak je jedan od elemenata. Međutim, demokratske snage u Srbiji moraju da kažu da je izostanak saradnje jednostavno neprihvatljiv.
Očekujete li dalje odlaganje predloga rešenja za konačni status Kosova posle izbora u Srbiji?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari