Rusija je nastavila da pumpa sirovu naftu u Evropu preko Belorusije, saopšteno je iz naftovodne kompanije Trasnjeft. Sergej Grigorijev, potpredsednik ove državne firme, izjavio je da je počela isporuka nafte u i nekoliko istočnoevropskih zemalja. Ponovno uspostavljanje transporta nafte usledilo je posle tri dana prekida snabdevanja kroz ključni naftovod Družbu koji prolazi kroz Belorusiju.

Rusija je nastavila da pumpa sirovu naftu u Evropu preko Belorusije, saopšteno je iz naftovodne kompanije Trasnjeft. Sergej Grigorijev, potpredsednik ove državne firme, izjavio je da je počela isporuka nafte u i nekoliko istočnoevropskih zemalja. Ponovno uspostavljanje transporta nafte usledilo je posle tri dana prekida snabdevanja kroz ključni naftovod Družbu koji prolazi kroz Belorusiju. Rusija je prekinula isporuku u Belorusiju u ponedeljak, tvrdeći da Minsk ilegalno uzima naftu.
Sukob između dve bivše sovjetske zemlje usledio je pošto je Rusija primorala Belorusiju da prihvati veliko povećanje naplate za isporuke nafte u zemlju krajem decembra. Rusija je kasnije uvela visoku carinu na izvoz nafte u Belorusiju, tvrdeći da njihovu državu sused košta četiri milijarde dolara svake godine. Zauzvrat, Belorusija je nametnula tranzitnu taksu na isporuke nafte od 45 dolara po toni, ali je u sredu povukla ovaj potez posle intenzivnih razgovora na najvišem nivou. Rusija je odbila da plati taksu koju je zahtevala Belorusija i od nje zatražila da je ukine kako bi isporuka nafte ponovo počela.

Oštećeni ne traže odštetu

Prag – Rafinerije u Češkoj, Slovačkoj i Poljskoj veruju da, pošto naftovodom „Družba“ ponovo teče nafta, neće morati da pozajmljuju crno zlato iz državnih robnih rezervi i da neće tražiti odštetu od ruskih partnera. Portparol češkog petrohemijskog giganta „Unipetrol“ Mihaela Lagronova izjavila je da pozajmice iz rezervi neće biti potrebne ako nafta do Češke preko Slovačke dopre do kraja naredne nedelje. Ministar industrije Martin Ržiman, uprkos poslednjoj krizi zbog sukoba Rusije i Belorusije oko carina, cena i tranzita ruske nafte na zapad, veruje da se Češkoj isplati da se oslanja na rusku naftu. Slovački Slovnaft takođe ne namerava da traži odštetu jer državne robne rezerve može da koristi besplatno, a naftu treba da vrati u roku od pet meseci od obnavljanja isporuka.

Potez Rusije kojim je prekinula snabdevanje naftom preko naftovoda Družba izazvao je kritike Evrope. Šef Međunarodne agencije za energiju Klod Mandil rekao je da je ovaj potez Moskve narušio poverenje u Rusiju kao naftnog izvoznika. Načelnik za energiju EU Andris Pibalgs rekao je da EU namerava i dalje da koristi rusku naftu, ali istovremeno traži uverenje da neće biti ponovnog „zatvaranja slavine“. I nemački kancelar Angela Merkel je zatvaranje naftovoda nazvala „neprihvatljivim“ i rekla da je to „porušilo poverenje u Rusiju kao glavnog snabdevača“. Naftovod dugačak 2,500 milja ima kapacitet da transportuje više od 12 miliona barela dnevno u istočnu i centralnu Evropu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari