Najčešći osnov tužbi protiv novinara, urednika i vlasnika medija su kleveta i uvreda, istaknuto je na jučerašnjoj konferenciji Nezavisnog udruženje novinara Srbije (NUNS), koji od 2011. godine pruža besplatnu pravnu pomoć svojim članovima – novinarima i drugim medijskim radnicima u medijskopravnim procesima. Ovaj program predviđa dve vrste pomoći – besplatno pravno savetovanje, kao i besplatno zastupanje na sudu.

– NUNS trenutno zastupa 14 novinara, u ukupno 10 slučajeva, a do sada su tri slučaja rešena u korist naših članova. Reč je o tužbama protiv urednika i novinara TV B92 i dnevnih listova „Danas“ i „Dnevnik“ – ističe Maja Vasić Nikolić, projekt-menadžerka NUNS-a.

Kako je dodala, do juna ove godine ovo udruženje je primilo 129 zahteva svojih članova za pružanje pravnih saveta u vezi sa profesionalnim i radnim pravom.

U saradnji sa donatorskim organizacijama Civil Rigth Defenders i Media Legal Defence Intitiative, NUNS je sklopio ugovor o saradnji sa advokatskom kancelarijom „Živković Samardžić“, koja zastupa novinare pred sudom.

Goran Miletić, programski direktor Civil Right Defendersa, kazao je da su strani donatori, odnosno međunarodna zajednica, nakon demokratskih promena 2000. godine, napravili pogrešnu procenu stanja u Srbiji. Kako je rekao, prva pogrešna pretpostavka bila je da više neće u većoj meri biti nasilja prema novinarima, a druga da će reakcija države biti drugačija, odnosno da će policija, tužilaštvo i pravosuđe drugačije reagovati. Pretpostavljalo se, takođe, i da će imovinsko stanje novinara biti znatno poboljšano. Međutim, dogodilo se da su novinari i danas izloženi raznim vrstama pritisaka.

– Ako se novinarima dešava da ne mogu pred sudovima da dosegnu pravdu, šta tek „obični“ građani da očekuju. Naime, ako se Dejanu Anastasijeviću moglo desiti da policija ne otkrije napadače, ako se drugim novinarima koji su napadnuti, kao na primer Teofil Pančić, dogodilo da napadači dobiju smešne presude, onda je zaista pitanje kakvu sudsku zaštitu mogu da očekuju „obični“ građani – kazao je Miletić.

Uslov da novinar – član NUNS-a dobije besplatnu pravnu pomoć jeste poštovanje Kodeksa novinara Srbije.

Prava novinara

Vukašin Obradović, predsednik NUNS-a, kazao je da će uskoro biti predstavljen prototip ugovora kojim bi se regulisala prava novinara unutar matičnih redakcija. Kako je najavio, biće napravljen prototip ugovora između vlasnika medija i glavnog urednika, kao i između glavnog urednika i novinara. Ovim ugovorom štitiće se profesionalni integritet i novinara i urednika.

Dva slučaja

Kruna Savović, advokatica iz kancelarije „Živković Samardžić“, govorila je o predmetima koji su se našli pred sudom, a među kojima su i dva slučaja našeg lista. Prvi je slučaj Đorđa Vukadinovića protiv kolumniste Danasa Svetislava Basare, u kom je Basara osuđen da plati štetu Vukadinoviću. Drugi slučaj je tužba protiv novinarke Danasa, koju je podneo bivši šef obezbeđenja Zorana Đinđića – Nikola Sandulović, zbog teksta u kojem se govorilo da je Sandulović dobro upućen u poslove srpskog podzemlja. U toku je žalbeni postupak, a ročište pred Apelacionim sudom zakazano je za jesen.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari