Sekretarijat za zdravlje Skupštine grada u saradnji sa Autonomnim ženskim centrom juče je organizovao skup o primarnoj zdravstvenoj zaštiti žena koje su žrtve nasilja.Predstavljen je Obrazac za prepoznavanje i dokumentovanje nasilja u porodici, koji će zdravstvenim radnicima pružiti podrobnije podatke o takvim vrstama nasilja.

Sekretarijat za zdravlje Skupštine grada u saradnji sa Autonomnim ženskim centrom juče je organizovao skup o primarnoj zdravstvenoj zaštiti žena koje su žrtve nasilja.Predstavljen je Obrazac za prepoznavanje i dokumentovanje nasilja u porodici, koji će zdravstvenim radnicima pružiti podrobnije podatke o takvim vrstama nasilja. Predstavljeni su i rezultati istraživanja o nasilju u partnerskim odnosima, koje je sproveo Autonomni ženski centar uz podršku Svetske zdravstvene organizacije. Rezultati ovog istraživanja govore da je problem porodičnog nasilja veoma rasprostranjen, zdravstvene posledice nasilja nad ženom su česte i ozbiljne, a zdravstveni radnici su prvi, i najčešće jedini svedoci nasilja. Svaka četvrta žena u Beogradu izložena je nasilju u partnerskim odnosima, a svaka peta teško je povređivana. Na žalost, društveni resursi vezani za pitanje porodičnog nasilja nisu dovoljno razvijeni, a važnije od toga je da ih same žene malo koriste. Društvo uglavnom toleriše nasilje kao oblik dozvoljenog ponašanja.

Stručni timovi

Ono što je novo u našem zdravstvu, a tiče se pomoći ženama žrtvama nasilja i uspešno funkcioniše već godinu dana, jesu stručni timovi u našim domovima zdravlja.

– Jedan takav tim čini u proseku 15 zdravstvenih radnika:lekara, medicinskih sestara i tehničara, socijalnih radnika i psihologa i jedan koordinator. Njihovo je zaduženje da prepoznaju i otkriju nasilje, što je ponekad jedan od najtežih zadataka. Među njihovim zaduženjima je i dokumentovanje nasilja, odnosno popunjavanje najmanje 15 upitnika godišnje i vođenje evidencije o nasilju, procena posledica nasilja po fizičko i psihičko zdravlje pacijentkinja, podrška pacijentkinji, kao i njeno upućivanje i praćenje, odnosno najmanje jedan kontrolni pregled – objašnjava dr Stanislava Otašević.

Primera radi, 78 odsto anketiranih žena koje su žrtve nasilja od strane partnera, nije zatražilo ni formalnu pomoć, tek 12 odsto njih obratilo se policiji, a zdravstvenim službama se obratilo svega 9,6 žena. Podaci Autonomnog ženskog centra pokazuju da je potrebno da prođe četiri do deset godina da bi žene prijavile da trpe nasilje.
Interesantno je da se alkoholizam kod partnera našao na drugom mestu liste razloga koje anketirane žene navode kao uzrok nasilnog ponašanja.Na trećem mestu su uglavnom finansijski problemi u porodici,a na prvom mestu je nasilje bez nekog posebnog povoda – rekla je dr Stanislava Otašević, koordinatorka Autonomong ženskog centra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari