Više javno tužilaštvo u Beogradu će 20. marta nastaviti rad na istrazi okolnosti ubistva istražnog sudije Okružnog suda u Beogradu Nebojše Simeunovića, saznaje Danas.



Prema izvorima našeg lista iz istrage, ovaj slučaj tužilaštvo tretira kao ubistvo koje je učinio nepoznati izvršilac, jer je to jedini način da radi na istrazi, pošto se pojedine istražne radnje sprovode samo kada je nepoznat izvršilac krivičnog dela. Kako objašnjava, biće saslušano oko 15 svedoka iz policije, pravosuđa i medicinskih ustanova.

Punomoćnik sestre pokojnog sudije, advokat Milorad Panjević kaže za Danas da su izveštaji Generalnog inspektorata MUP Srbije i Komisije MUP-a o smrti sudije Simeunovića, a u koje je posle dužeg insistiranja dobio uvid, suprotni.

– Generalni inspektorat je našao da je bilo propusta policije u radu na tom predmetu, a izveštaj Komisije MUP-a, koju je oformio tadašnji ministar policije Dragan Jočić, suprotan je, odnosno tvrdi da nije bilo propusta policije i da je urađeno sve što se moglo. Zanimljivo je da su neke osobe bile članovi u obe komisije, ali su imali različita mišljenja o istom pitanju – ističe Panjević.

On naglašava da je istražnom sudiji predložio da se saslušaju članovi obe komisije, ali i da se preispita prvobitna istraga o smrti sudije Simeunovića koju je vodio nekadašnji beogradski Okružni sud.

Na pitanje Danasa gde je istraga svojevremeno zapela, advokat Panjević objašnjava da je „zapelo kod ovlašćenih radnika MUP-a i BIA“.

– Predložio sam njihovo saslušanje. Problem je što ni poslednje medicinsko veštačenje koje je 23. marta prošle godine uradio beogradski VMA nije dalo precizan odgovor o uzroku smrti sudije Simeunovića, odnosno uzrok smrti je još nepoznat – ističe advokat Panjević.

Telo istražnog sudije Okružnog suda Nebojše Simeunovića pronađeno je 3. decembra 2000. u Dunavu kod hotela „Jugoslavija“. Poslednji put je viđen 6. novembra sa dvojicom prijatelja u bašti kafića u centru Beograda. Njegov nestanak, tri dana kasnije prijavila je sestra Jelena Simeunović. Na telu, koje je zbog višednevnog stajanja u vodi počelo da truli, prema ranijim izveštajima, nije bilo tragova nasilja, a zbog nastalih oštećenja nije se moglo utvrditi da li je bio živ kada se našao u vodi.

Štrajkački odbor Kolubare je krajem septembra 2000, kao i Boris Tadić i Nebojša Čović, optužen za rušenje državnog poretka, ali je sudija Simeunović odbio da potpiše nalog za njihovo hapšenje i hapšenje rudara Kolubare. Posle toga je pronađen mrtav. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari