"NATO prihvata odluku Srbije o neutralnosti" 1Foto: N1

Komandant Komande združenih snaga NATO u Napulju Džejms Fogo rekao je u intervjuu N1 da NATO prihvata odlučnost Srbije da ostane neutralna.

Admiral Fogo smatra da je vojna neutralnost dugoročno održiva za Srbiju.

Fogo je podsetio da je Crna Gora postala jčlan na prošlogodišnjem samitu, da je Makedonija u programu Partnerstvo za mir, a i prijavila se za članstvo u NATO i da se nada da će postati član.

„Postoje zemlje poput Bosne i Gruzije, koje žele da postanu članice, a ima i drugih partnera, kao što su Srbija, Švedska i Finska, koje bi sad radije da ostanu partneri, da ne nastave prema punom članstvu u NATO. I to je u redu“, ocenio je Fogo.

On je istakao da je upravo ugovorio nekoliko vežbi i nekoliko zajedničkih napora sa Srbijom i istakao da je Srbija dobar, stabilan i profesionalan partner NATO.

Postoje i druge stvari koje možemo raditi. Potrebna nam je pomoć za odlučnu podršku u Avganistanu, a Vojska Srbije veoma je profesionalna i možda će moći da pruži obuku i misije podrške. Ali to je političko pitanje za vašu vladu, za vašeg predsednika, premijerku i ministra odbrane“, rekao je Fogo.

Srbija je suverena država i ima svako pravo da izabere svoje bilateralne prijatelje i saveznike, kao i multilateralne prijatelje i savetnike, kao i da učestvuje na način koji vlada i predsednik smatraju odgovarajućim, rekao je on.

„Zasad je to dobro funkcionisalo. Srbija je vojno neutralna. Međutim, pružila je sjajnu podršku u partnerstvu sa NATO i ima saveznike i prijatelje koji nisu nužno i prijatelji NATO“, ukazao je Fogo.

„Naravno, Srbija ima odnose s Rusijom. Tu sad postoji napetost kao rezultat nelegalnog pripajanja Ukrajine. Ranije smo razgovarali o tome. Ali Srbija se veoma pažljivo kreće tankom linijom u diplomatiji sa Zapadom i s Istokom, a i s Kinom. Mislim da je to pohvalno za Srbiju, da može imati prijatelje na obe strane. To dobro funkcioniše, pa mi ne smeta“, istakao je Fogo.

Na pitanje kako bi opisao bezbednosnu situaciju na Kosovu, nakon ubistva Olivera Ivanovića, Fogo je rekao da je to užas, kome nije mesto ni u jednoj demokratiji na svetu.

„Gadi nam se takvo ponašanje. Mislim da treba pronaći počinioce, suditi im… I ako budu osuđeni, zatvoriti ih na dugo vremena. To je bilo ubistvo, a desilo se u regionu u kojem je u prošlosti bilo napeto“, istakao je Fogo.

On je podasetio da NATO ima 4.000 ili više trupa na licu mesta u KFOR.

Prema njegovim rečima, KFOR ima odlične odnose s Vojskom Srbije.

„Obavljamo zajedničke patrole na administrativnoj granici prema severu. Periodično komandant KFOR, general-major Kuoči, koji radi za mene, dolazi ovamo kako bi proveo vreme s vašim šefom odbrane, komandantom Generalštaba, generalom Dikovićem. Dakle, veza između Vojske Srbije i KFOR veoma je snažna, puna poverenja“, dodao je Fogo.

Kad je reč o posledicama Ivanovićevog ubistva, otad je mirno i stabilno, a nameravamo da tako i ostane. Možda će se iz tragedije otvoriti više dijaloga i postići veći napredak. Veoma mi je žao što je neko uzeo pravdu u svoje ruke i ubio Olivera Ivanovića, smatra Fogo.

On je ponovio da počinioce ubistva treba uhvatiti, suditi im i smestiti ih u zatvor, ako budu osuđeni.

„Ali nadam se da će ovo podstaći osećaj hitnosti kod kosovskih Srba, kosovskih Albanaca i Srba da nastave razgovore, napreduju i održe mir u regionu“, kaže Fogo.

ON je naglasio da trenutno ne postoje planovi za povlačenje KFOR s Kosova.

„Svako smanjenje u broju snaga KFOR biće na temelju uslova. Kako sam rekao, trenutno tamo imamo oko 4.000 vojnika, koji rade na napretku demokratskih institucija na Kosovu, nastavljaju napredovati u dijalogu između Prištine i Beograda i nastavljaju uspešno da održavaju bezbednost i stabilnost u regionu“.

Premijerka Srbije Ana Brnabić naglašava da Srbija ostaje vojno neutralna, ali spremna da razvije saradnju sa saveznicima u Partnerstvu za mir, te da je posvećena radu na zajedničkim projektima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari