Nedopustivo zakonsko izjednačavanje sa brakom i porodicom 1Foto: ALEKSANDAR ROKNIĆ (arhiva)

Predlog nacrta zakona o istopolnim zajednicama neprihvatljiv je za Srpsku pravoslavnu crkvu jer je „ogromna većina predloženih odredbi u suprotnosti sa Jevanđeljem Hristovim i sveukupnim iskustvom i praksom Crkve na kojima je duhovno i moralno utemeljen naš srpski narod, kao i celokupna evropska civilizacija“, stav je Svetog arhijerejskog sinoda SPC.

„Nedopustivo je istopolne zajednice zakonski izjednačavati sa brakom i porodicom, kako je navedeno u tekstu Nacrta zakona, jer se tako diskriminiše bračna zajednica, kao hrišćanska i zakonom zaštićena vrednost. Crkva poštuje slobodu koju nam je Bog darovao i razume ljudsku težnju da svoju slobodu iskazuje na različite načine. Sinod je saglasan da postoji potreba za ostvarenjem određenih ličnih, imovinskih i drugih prava onih koje tretira navedeni nacrt zakona, ali je argumentovano ukazao na mogućnost da se ona u pravnom poretku Republike Srbije ostvaruju u potpunosti administrativnim putem, bez zadiranja u bračno i porodično zakonodavstvo“, navodi se u sinodskom saopštenju sa jučerašnje sednice.

Sinod istovremeno „naglašava da prihvata i promoviše dijalog, kao jedini i neophodan put za iznalaženje rešenja u vezi svih pitanja od opšteg društvenog značaja, kao i po ovom pitanju koje je izazvalo veliku zabrinutost“.

„Crkvena vlada“ ističe da je „blagovremeno i u zakonom predviđenom roku podnela Vladie Srbije primedbe i mišljenje o Predlogu zakona o istopolnim zajednicama“ i da „očekuje da će po ovom pitanju biti uvaženi argumenti SPC“.

U sličnom duhu pre Sinoda o Predlogu nacrta zakona o istopolnim zajednicama javno su se u medijima izjasnili predsedavajući „crkvene vlade“ patrijarh Porfirije (Perić) u nedavnom intervjuu za RTS i episkop bački Irinej (Bulović), takođe „sinodalac“, u božićnjem intervju za Pečat.

Obojica su donošenje ovog zakona doživeli kao direktivu iz Brisela koji, prema rečima novog poglavara SPC, „vrši ne samo političke već i društvene pritiske na države koje treba da postanu članice EU“.

Patrijarh Porfirije rekao da „može da razume ljude koji imaju tu vrstu seksualne orijentacije, da imaju bezbroj administrativnih problema, izazova, pritiske i da imaju potrebu da regulišu svoj status“, ali da je za Crkvu ovo pitanje vere i učenja.

U crkvenim izvorima spekuliše se da je jučerašnje sinodsko saopštenje o Predlogu nacrta zakona o istopolnim zajednicama navodno čekalo na oporavak vladike Irineja bačkog posle preležanog virusa korona On je još početkom 2021. ukazao da se Crkva „danas ne meša ni u čiji lični izbor i privatni život niti želi da ikome budu uskraćena prava i sloboda volje, ali ne prihvata nametanje homoseksualnosti odraslima i deci kao ravnopravne ‘orijentacije’ i medijsko, dirigovano davanje prednosti toj ‘orijentaciji’ nad većinskom, po njemu prirodnom i samorazumljivom“.

Vladika bački je tada predložio da „država organizuje referendum o ovom pitanju“, zašta se sada zalažu i DSS i Pokret obnove Kraljevine Srbije.

Povodom jučerašnjeg stava Sinoda SPC ministarka za ljudska i manjinska prava Gordana Čomić izjavila je da „Ministarstvo na čijem je čelu već uputilo poziv javnim ličnostima iz Apela 212 koje se protive zakonu i da će dijalog biti otvoren, kao i da ne sumnja da svoje argumente imaju i Crkva i druge verske zajednice“.

Čomić je na jučerašnjem skupu „Dijalog promena: Podrška reformama kroz saradnju organizacija civilnog društva i javnih vlasti“ izrazila nadu da će dijalog o zakonu o istopolnim zajednicama biti zasnovan na činjenicama i ocenila da na račun zakona dolaze kritike onih koji ga nisu pročitali. Ona je u razgovoru sa novinarima naglasila da „istopolne zajednice nisu brak i da nije predviđeno usvajanje dece“.

Peticije i poziv na dijalog

Iza Apela 212 koji je do juče proširen na 259 potpisa javnih ličnosti stoji Koalicija za prirodnu porodicu. Reč je o peticiji u kojoj traži da se iz skupštinske procedure povuku predlozi tri nacrta zakona – o istopolnim zajednicama, rodnoj ravnopravnosti i izmeni Zakona o diskriminaciji, zbog ocene da su „protivprirodni, protivustavni i protivporodični“. Sa druge strane, više od 500 akademskih radnika, intelektualaca, novinara, sociologa, psihologa, umetnika i javnih ličnosti potpisalo je peticiju kojom su podržali inicijativu za usvajanje zakona o istopolnim zajednicama.

Sporazum Crkve i Crne Gore

Sinod je na jučerašnjoj sednici, kako Danas nezvanično saznaje, trebalo da razmotri tekst sporazuma koji bi SPC trebalo da potpiše sa Vladom Crne Gore. Izvori našeg lista spekulišu da su o sadržaju dokumenta nedavno upoznati članovi Episkopskog saveta u Crnoj Gori – arhijereji čije se eparhije nalaze na prostoru ove bivše jugoslovenske republike, a da je navodno patrijarh Porfirije poslednje „konsultacije“ imao u Novom Sadu sa vladikom bačkim Irinejem. Država Crna Gora je slične sporazume ranije potpisala sa svim ostalim tradicionalnim crkvama i verskim zajednicama koje deluju na njenoj teritoriji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari