Neistinitim tvrdnjama javnost se dovodi u zabludu 1

U tekstu pod naslovom Antić: Obrisani snimci sa kamera iz kasarne iznet je niz neistinitih tvrdnji vezanih za rad Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, čime se javnost dovodi u zabludu.

Navode sindikata o izdavanju vojnog strelišta i municije, kao što je i ranije objavljeno, ne želimo da komentarišemo, jer bi svaki izlazak u javnost u konkretnom slučaju mogao da se tumači kao uticaj na tužilaštvo. Ono što ćemo ponoviti je da će se Ministarstvo odbrane na eventualni poziv nadležnog tužilaštva u skladu sa svojom zakonskom obavezom odazvati i da će u potpunosti sarađivati. O javnim optužbama Vojnog sindikata da u Ministarstvu odbrane postoje zloupotrebe u nabavkama, za koje ne postoji krivična prijava kod tužilaštva nadležni vojni organi, po službenoj dužnosti preduzimaju potrebne mere i radnje iz svojih nadležnosti.

Nisu tačni navodi da su pripadnicima Ministarstva odbrane povećane plate 16 odsto. Tačno je da je počev od 1. decembra prošle godine svim pripadnicima Ministarstva odbrane i Vojske Srbije plata povećana pet odsto.

Nabavke za potrebe MO i VS sprovode se u skladu sa zakonom i Godišnjim planom nabavki, koji je iskaz potreba svih organizacijskih celina MO i VS, i u svemu u skladu sa normativnom regulativom, što znači da nisu tačni navodi da o tome jedino odlučuje ministar odbrane.

Pravna mišljenja o nacrtima pravnih poslova daje Vojno pravobranilaštvo, a ne Direkcija za imovinsko-pravne poslove, kako navodi vaš sagovornik. Direkcija za imovinsko-pravne poslove ne postoji već godinu dana.

Isto tako ističemo da su ključni nivoi kontrole u MO i VS očigledno namerno izostavljeni od strane sagovornika sa pokušajem prikazivanja drugačijeg stanja od stvarnog, jer u praksi kontrolu zakonitosti nabavki sprovode organizacijska celina MO nadležna za internu reviziju, Inspektorat odbrane i Državna revizorska institucija, koja je sprovođenje nabavki u Ministarstvu odbrane istakla kao pozitivan primer drugim ministarstvima.

Što se tiče tvrdnje da se „vojska hvali nedovršenim naoružanjem“, neutemeljena je i nema uporište u realnosti. Proces od izrade prototipa jednog sredstva do njegove krajnje verzije i uvođenja u naoružanje je dugotrajan. Tako na primer, za borbena oklopna vozila reč je o periodu od desetak godina. Takođe, često se na sredstvima vrše izvesne modifikacije po zahtevu naručioca, što opet zahteva vreme i ozbiljna i dugotrajna testiranja. Obaveštavamo Vas i da je vozilo Lazar u fazi serijske proizvodnje, a ne maketa, kako tvrdi Vaš sagovornik, i da postoji plan da se do kraja ove godine uvede u naoružanje Vojske Srbije. Kada je reč o vozilu Miloš i raketi Šumadija, reč je o projektima koji su u početnoj fazi razvoja. Takođe, s obzirom na to da se često na sajmovima pronalaze i partneri za razvoj pojedinih projekata, uobičajeno je da se takva sredstva predstavljaju javnosti u ranim fazama.

Kada je reč o Odbrambenoj industriji Srbije, strategija Ministarstva odbrane jeste da podrži ovu perspektivnu granu industrije. Razvojem Odbrambene industrije podižu se njeni kapaciteti, koji će biti u funkciji opremanja naše vojske i izvoza naoružanja i vojne opreme, što će dati doprinos ekonomskom razvoju celokupne privrede.

Isto kao i u prethodnim navodima, nije tačna tvrdnja da je na jednom odeljenju VMA tokom 2015. godine učinjena šteta od četiri miliona evra, jer šteta nije nastala po sistem, već je došlo do utvrđivanja određenih nepravilnosti prilikom redovne kontrole od strane nadležnih organa tokom 2016. godine nakon čega su one i otklonjene. Na osnovu utvrđenih propusta, sistem vojnog zdravstva je uspostavio informacioni sistem koji obezbeđuje lako otkrivanje svake buduće nepravilnosti ukoliko se ona eventualno pojavi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari