Tokom poslednja dva meseca povećan je broj tražilaca azila koji se za smeštaj obraćaju centrima za azil u Bogovađi i Banji Koviljači, gde najviše ima Sirijaca i Alžiraca. Međutim, za nove azilante u ovim centrima nema mesta, jer su, kako je Danasu rečeno u Komesarijatu za izbeglice, smeštajni kapaciteti popunjeni. Kao jedino trajno rešenje ovog pitanja, sagovornici našeg lista navode otvaranje novog centra. Ona dodaje da su u Centru za azil u Banji Koviljači najbrojnija lica iz Sirije i Alžira.

– To je već pokušano u selu Mala Vrbica kod Mladenovca, gde postoji mogućnost da se nekadašnja vojna kasarna pretvori u centar sa 300 mesta. Međutim, nezadovoljstvo lokalnog stanovništva stalo je na put ovoj ideji, organizovani su protesti i blokada puteva. Zato je otvaranje trećeg centra ostalo neizvesno, kaže Jelena Marić iz Komesarijata za izbeglice.

Ona ističe da se, uprkos nedovoljnim smeštajnim kapacitetima, Komesarijat trudi da, u skladu sa mogućnostima, izađe u susret i pruži utočište što većem broju tražilaca azila, a posebno sada kada je došla jesen i pale su temperature. Prioritet su, kaže Marićeva, uvek najranjiviji, kao što su žene, deca, trudnice i bolesni.

Inače, među tražiocima azila u Srbiji su trenutno najbrojniji stanovnici Sirije.

– Osim njih, u centru u Bogovađi ima dosta Somalijaca, Sudanaca i Marokanaca. Do slobodnog mesta trenutno je teško doći, pa ima i azilanata koji su van Centra i čekaju na red da budu zbrinuti. Van Centra ima skoro 70 ljudi, ali mnogi od njih nemaju potvrdu o izraženoj nameri za traženje azila, pa ne mogu ni biti smešteni u Centar. Komesarijat je u vreme povećanog priliva tražilaca azila, jedan broj njih smeštao i u privatni smeštaj, ali se od te prakse odustalo zbog protivljenja lokalne zajednice, navodi Marićeva.

Promena trenda

Trend dominantne grupacije u centrima za azil je promenjen, jer je ranije bilo najviše tražilaca azila iz Avganistana i Somalije, a sada iz Sirije, kaže Jelena Marić iz Komesarijata za izbeglice i dodaje da je trenutno nezahvalno prognozirati broj potencijalnih tražilaca azila koji bi mogao da stigne do Srbije. Prema njenim rečima, veći priliv tražilaca azila zavisi od više faktora, kao što su geopolitička situacija, rute kretanja, granične kontrole i vremenske prilike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari