Nema inficiranih osuđenika korona virusom u srpskim zatvorima 1Foto: FoNet-Božidar-Petrović

Zbog polutačnih i neproverenih informacija koje su se pojavile u određenim medijima u vezi sa brojem zaraženih lica virusom Korona u Okružnom zatvoru u Leskovcu, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija naglašava da je kod jednog pripadnika Službe za obezbeđenje utvrđeno prisustvo virusa Korona.

„Jedno osuđeno lice i još jedan pripadnik Službe za obezbeđenje se nalaze na bolničkoj nezi, zbog određenih zdravstvenih tegoba, ali kod njih nije utvrđeno prisustvo Korona virusa. Iz mera predostrožnosti u samoizolaciji u kućnim uslovima nalazi se 19 zaposlenih za koje se pretpostavlja da su imali konktakt sa gore navedenim obolelim komandirom. Uprava Zavoda je sa njima u svakodnevnom kontaktu i oni se dobro osećaju“, saopštili su iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde.

Kako se navodi, nekima od njih četvrtog aprila ističe karantin od 14 dana i većina njih nema nikakve simptome virusa Korona. Međutim, bez obzira na istek karantina i njihovo dobro zdravstveno stanje, oni će se vratiti na posao tek pošto se testiraju na prisustvo ovog virusa.

„Podsećamo da su, u skladu sa Zakonom o javnom informisanju i medijima, “urednik i novinar dužni da sa pažnjom primerenim okolnostima, pre objavljivanja informacije provere njenu istinitost i potpunost“, a s obzirom da je na snazi vanredno stanje ova odredba zakona sama po sebi još više obavezuje“, napominje se u saopštenju.

Iz Uprave su objasnili da je u ovom slučaju ta provera izostala i medij koji je plasirao neproverenu informaciju nije kontaktirao Upravu za izvršenje krivičnih sankcija, kako bi utvrdio tačnost iste. Zbog toga, iz Uprave poručuju da ovakvo pisanje medija može da se oceni tendencioznim, i kao takvo dodatno izazova zabrinutost, kako među zaposlenima, tako i među licima lišenim slobode.

„Ističemo i da svako ima pravo da istinito, potpuno i blagovremeno bude obavešten o pitanjima od javnog značaja, a da su sredstva javnog informisanja dužna da to pravo poštuju kao i da sagledaju mogući uticaj neproverenih informacija na javnost. Još jednom podsećamo da se svim zaposlenima koji dolaze u smenu na ulasku u zavod meri bezkontaktknim toplomerom telesna temperatura i da se u slučaju povišene temperature onih odmah vraćaju kući uz obavezu da se jave lekaru“, stoji u saopštenju,

Navodi se još i da zavodi imaju potrebna dezinfekciona sredstva, zaštitne maske za lica, rukavice, a dezinfekcija svih prostorija se obavlja više puta u toku dana.

Zavodima se redovno dostavljaju zaštitne maske koje osuđena lica proizvode u četiri zatvora (KPZ u Sremskoj Mitrovici, KPZ u Nišu, KPZ u Požarevcu – Zabelia i KPZ za žene u Požarevcu). Dnevno se proizvede oko 6.000 zaštitnih maski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari