Nakon skoro pet godina, čajetinska skupština usvojila je prekjuče Regulacioni plan Zlatibora, za koji su veliki investitori i građevinski lobiji veoma zainteresovani.
Protiv Regulacionog plana, koji bi trebalo da spreči divlju gradnju i ublaži urbanistički haos na ovoj planini, glasali su odbornici DS.

Nakon skoro pet godina, čajetinska skupština usvojila je prekjuče Regulacioni plan Zlatibora, za koji su veliki investitori i građevinski lobiji veoma zainteresovani.
Protiv Regulacionog plana, koji bi trebalo da spreči divlju gradnju i ublaži urbanistički haos na ovoj planini, glasali su odbornici DS. Proteklih pet godina predlog ovog dokumenta bio je povod za mnoge stranačke svađe i prebege iz jednog u drugi odbornički klub. S druge strane, javna je tajna da su zbog tog dokumenta, kojim je predviđeno gde se i kakvi objekti mogu graditi, nadležni u Čajetini bili pod pritiscima raznih građevinskih lobija i investitora.
– Opstrukcija i pritisaka je bilo, jer se građevinska mafija jednostavno nije mirila s onim što smo mi predlagali tim dokumentom. Primera radi, kvadrat stambeno-poslovnog prostora na najboljim lokacijama košta 3.000 evra, a cena izgradnje po kvadratu je 500 evra – rekao je predsednik opštine Milan Stamatović (DSS).
Prema njegovim rečima, plan kojim je obuhvaćeno 1.500 hektara, predstavlja preduslov za plansku gradnju na Zlatiboru, jednoj od najposećenijih turističkih destinacija u Srbiji. Taj dokument trebalo bi da potvrdi Vlada Srbije, a procena je da bi nakon toga mogao da se primenjuje od septembra .
Regulacioni plan prednost daje izgradnji hotela visoke kategorije, malih pansiona i rekonstrukciji postojećih hotela, ali ubuduće neće biti moguće graditi apartmanska naselja.
– Ovo je samo predstava, a „režiseri“ su veoma moćni ljudi i sada je sve spremno za unovčavanje Zlatibora – rekao je tokom skupštinske rasprave, Mlađo Vesović, odbornik nezavisne odborničke grupe.
On je dodao da se nadao da će taj plan „vratiti zakonitost na Zlatiboru, ali da je u njegovoj konačnoj verziji „ostalo veoma malo od zakonitosti“, poručujući da će ipak glasati za takav plan, jer je „bolje i takav, nego nikakav plan“.
Odbornici DS bili su sumnjičavi, pošto skupštinskoj sednici nisu prisustvovali predstavnici kragujevačke Direkcije za izgradnju, koji su autori regulacionog plana. Iz ovog odborničkog kluba protivili su se da se gradnja dozvoli i na parcelama koje su planirane kao zelene površine. Pored toga, izražena je i sumnja da će usvojeni Regulacioni plan dobro doći onima koji su pre nekoliko godina, za male iznose, doparcelizacijom došli do velikih parcela, pa su sada u mogućnosti da ih podele i tako zarade veliki novac.
Bilo je primedbi da je plan zakasneo, jer je, dok se čekalo njegovo usvajanje, prodato na hiljade kvadrata, ali i kritika da njime nisu određene lokacije za biciklističku stazu i groblje, niti su se autori tog plana izjasnili o najavi gradnje aerodroma na Zlatiboru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari